Zajímavostí je, že rezignovali všichni lidé z jedné kandidátky. Včetně dosavadního, šestnáct let úřadujícího starosty Miroslava Kadlece.

"Starosta ani na zasedání, které sám svolal, nepřišel," poznamenala jedna z aktuálních zastupitelek, Ivana Ošlejšková.

Na zasedání posléze zastupitelé omezili působení starosty.

"Nově by neměl mít možnost upravovat smlouvy či dělat rozpočtová opatření," uvedla dále.

Schůzi vedl její kolega Igor Crha, který rovnou oznámil, že za dané situace nezbývá, než nechat vypsat nové volby. O situaci se od té doby dozvědělo i Ministerstvo vnitra ČR či Krajský úřad v Olomouci.

"Návrh na vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce Skřípov byl zaslán na Ministerstvo vnitra. Předpokládáme, že se volby budou konat 16. března 2019, protože na stejný termín již bylo vyhlášeno konání nových voleb v jiné obci v České republice," uvedla mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

Fungování v provizoriu

Obec tak nyní funguje v provizoriu. Sice ne v takovém, co obce, kde nekandidoval ve volbách nikdo, přesto však mají nynější zastupitelé do určité míry svázané ruce.

Zkušenosti s touto situací mají třeba Držovice. Zde v roce 2016 padlo zastupitelstvo po té, co se naopak opoziční zastupitelé ve větším množství vzdali mandátu.

"Nemůže se pracovat na investicích nebo řešit dotace. Na čas to obec do určité míry ochromí," podělila se pro Deník o své zkušenosti tehdejší starostka Držovic Blanka Kolečkářová.

Vyhrocené nálady, slovní napadání

Opakování voleb však zejména v menších obcích často souvisí i s vyhrocením nálad a atmosféry ve vesnici.

Oslovení lidé například v Držovicích mluvili o velmi napjaté atmosféře, podobné zkazky přicházely po volbách v roce 2014 třeba z Hrušky i Slatinek.

I zde se komunální volby musely opakovat.

Nejiná je pak v tomhle směru situace i ve Skřípově.

"Je zde opravdu špatná nálada, lidé se slovně napadají, šíří se nepravdy. Tohle za 31 let, co zde bydlím, nepamatuji," řekla Ivana Ošlejšková.