To, že mu firma neplatila řádně přesčasy, potvrdil nedávno oblastní inspektorát práce.

„Zaměstnavatel panu Mojžíšovi nedal zaručenou mzdu, ani mu neposkytl doplatek. Za práci v sobotu a v neděli pak nedostal příplatek ve výši nejméně deseti procent průměrného výdělku, který mu náležel,“ konstatovala vedoucí inspektorka Václava Kociánová s dovětkem, že Miroslav Mojžíš odpracoval více hodin týdně, než povoluje zákon. Firma poslance navíc svému bývalému zaměstnanci neposkytla mezi směnami nepřetržitý odpočinek v délce alespoň dvanácti hodin.

Miroslav Mojžíš se ovšem obává, že si kvůli nedostatku peněz nebude moci dovolit advokáta. Je nezaměstnaný a pobírá podporu ve výši zhruba 4800 korun za měsíc.

Soudce radí…

„Nemůže-li si z těchto důvodů najmout advokáta sám, ustanoví jej soud na náklady státu,“ reagoval na případ předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa. Podle něj stačí, když Miroslav Mojžíš doloží potvrzení o svých majetkových poměrech v tiskopise, který vydává občanskoprávní oddělení soudu.

„Advokáta, pokud je žádost oprávněná, získá klient podle pořadníku sestaveného z místních právníků. Přidělený advokát projedná se zaměstnavatelem výši nároku, a pokud nebude ochoten dlužnou mzdu vyplatit po dobrém, zažaluje jej,“ nastínil další postup Váňa.

Podle soudce je vzhledem ke zjištěním inspektorátu práce velmi pravděpodobné, že zaměstnanec v soudním sporu uspěje.

„Dlužnou mzdu lze požadovat až tři roky zpětně od podání žaloby,“ upozornil Vladimír Váňa s dovětkem, že jde jen o to nedat se, věc dotáhnout do konce a nedbalému zaměstnavateli nic nedarovat.

Reakce firmy

Reakci poslance Radima Fialy se v úterý Prostějovskému deníku získat nepodařilo, do telefonu se omluvil, že je na jednání. Krátké vyjádření poskytl jen ředitel firmy B. S. KINGS Josef Dreiseitl: „Informaci, že se pan Mojžíš chce obrátit na soud, mám zatím jen od vás. Je předčasné ji jakkoli komentovat,“ řekl a dodal, že hodlá vyčkat na případný oficiální podnět ze strany bývalého zaměstnance nebo jeho právního zástupce. (rh)