Z prodeje artefaktů získává každý rok na provoz podstatnou částku. Zhruba sto padesát tisíc korun.

„Do veřejné dražby přispěli i tento rok renomovaní autoři z celé republiky. Ještě mají některá díla dorazit, ale zatím to vypadá, že se nám jich letos sejde kolem sto dvaceti,“ spočítala ředitelka speciální školy s názvem Jistota Marie Turková.

„Právě pořizujeme jejich fotografie a zhruba od příštího týdne si je potenciální zájemci budou moci prohlédnout na našich internetových stránkách,“ upozornila s tím, že u všech prací bude uvedena i jejich vyvolávací cena.

V dražbě, která se uskuteční 26. listopadu v Národním domě v Prostějově, by mělo být z čeho vybírat. Výtvarné techniky jsou pestré a stejně tak i skladba autorů. Mezi těmi, kdo dali své výtvory do aukce poprvé, jsou třeba Oldřich Kulhánek, Jiří Anderle či Bořek Šípek.

V nabídce budou také práce Zoubkovy, Bornovy, Kodetovy, Jirků, Šalamouna, Odvárky, Bíma, Šerých, Vyleťalové, Mézla a dalších celorepublikově známých i regionálních výtvarníků.

„Loni jsme zaznamenali jeden rekord. Plastika Olbrama Zoubka se vydražila za padesát tisíc,“ připomněla Marie Turková. Jak dodala, škola využívá výtěžky z aukcí nejen na provozní záležitosti, ale také na rehabilitaci nebo pořizování speciálních pomůcek pro děti. Investovat nyní potřebuje také do nově zřízeného středoškolského pracoviště ve výšovickém zámku.