V uplynulém týdnu vyplnili školáci prvního a druhého stupně základních škol v Prostějově dotazníky, ze kterých vyplynulo, že většina dětí ve věku od 6 do 10 let dostává jako kapesné na měsíc 100 starší do 15 let minimálně 200 korun (průzkum učinil Deník mezi 1400 dětmi v České republice ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všech okresech). Pětistovku jako vysněnou částku dostává jen každý pátý školák, naopak bez kapesného je každý sedmý bez ohledu na věk nebo pohlaví.

Většina dětí na prvním stupni kapesné utratí za pamlsky a nápoje. S věkem pak více spoří, zvláště dívky na oblečení. Od šesté třídy část peněz vynaloží hoši i dívky na provoz mobilního telefonu. Kulturní a sportovní akce v osobním volnu financuje jen jeden z deseti. V Královehradeckém kraji do trávení volného času investuje více než jedna třetina dětí.

„Každé pondělí dostanu deset korun jako kapesné a k tomu během týdne peníze na svačinu nebo pití, když máma ráno nestíhá. Moc toho ale neušetřím, zbytek peněz utratím za nanuky,“ poznamenal osmiletý Pavel Sedláček.