Ta by měla proběhnout v průběhu tohoto roku a skončit na jaře toho příštího.

Během rekonstrukce se však musí zajistit výuka pro více než čtyři stovky školáků.

Celkové náklady se pohybují okolo sto pěti milionů korun.

"Škola bude uzavřena na nezbytně nutnou dobu v období rekonstrukce," potvrdil němčický starosta Jan Vrána.

Následky požáru v paneláku v Moravské ulici v Prostějově
V prostějovském paneláku hořelo. 25 lidí evakuovali, čtyři vezli do nemocnice

Dobromilice, Kojetín, nebo obytné buňky?

Letitá budova místní školy pamatuje ještě první republiku. Vedle sedmnácti tříd v ní sídlí i Středisko volného času Orion. Vedení města tak pálí zejména problém s umístěním vysokého počtu dětí navštěvujících obě instituce.

"Víme o tom. V současnosti zpracováváme varianty, jakým způsobem by rekonstrukce měla proběhnout. Ať už se jedná o vystěhování všech dětí do náhradních prostor buď v Němčicích nebo i mimo město," komentoval starosta Vrána a pokračoval: "Jednou z variant je přestěhováni části školy do Dobromilic. Tamní škola je sice tři roky mimo provoz, ale to neznamená, že není připravena pro další využití."

Dalšími možnostmi jsou Kojetín a jeho někdejší učiliště nebo rekonstrukce ubytovny bývalého cukrovaru.

"Ve hře je i rekonstrukce bývalých jeslí nebo zakoupení či půjčení obytných buněk," říká Jan Vrána a dodává: "Opravdu v současnosti nedokážu říct, která varianta zvítězí. Rozhodnout o tom musí zastupitelstvo."

5.2.2019. Petra Kvitová vypovídala v kauze jejího přepadení u Krajského soudu v Brně
Kvitová u soudu: Všude byla spousta krve, nabídla jsem mu 10 tisíc

Pět set dětí v kroužcích

Mezi rodiči žáků panují obavy, co s jejich dětmi bude.

"Nedovedu si to představit. Nikdo nám zatím nic neřekl. Němčicemi létají různé fámy. Dcera navštěvuje i taneční kroužek v Orionu a ten se má taky stěhovat," prozradila jedna z maminek.

Například Středisko volného času Orion registruje ve svých kroužcích na pět stovek dětí.

"Nevíme zatím nic konkrétního. Že se budeme stěhovat víme, kam ale, to zatím ne. Škola ale rekonstrukci nutně potřebuje a někdy se to udělat musí," sdělil Deníku svůj pohled Antonín Bartošík, dlouholetý zaměstnanec SVČ Orion.

Místo u říčky Hané nedaleko Němčic nad Hanou, kde byla nalezena mrtvola
Na podzim našli u říčky Hané utopence. Teď už se ví, kdo to byl

Dojíždění na náklady města

Obavy veřejnosti o osud školáků, prý nejsou opodstatněné.

"Naší prioritou je zajistit co nejkvalitnější výuku. Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu, tak je naším největším zájmem plynulost a kvalita výuky. Případné dojíždění žáků například do Dobromilic bude zajištěno na náklady města. Žáci budou nastupovat normálně v Němčicích jak jsou zvyklí," ujišťuje starosta Vrána.

O tom, jakým směrem se bude rekonstrukce ubírat rozhodne němčické zastupitelstvo ve středu 13. února. První v řadě musí být vypsáno výběrové řízení na zřizovatele stavby.

"Letošní školní rok bychom měli dokončit v normálním režimu. Maximálně by žáci dostali v červnu ředitelské volno," podotkl Jan Vrána a doplnil: "Opravdu ale musíme počkat na jednání zastupitelstva. Těch možností je několik."

Rozhledna Kopaninka v Repechách
Kopaninka soutěží o rozhlednu roku. I vy ji můžete podpořit

Podlahy z první republiky

Původní budova současné němčické základky vznikla v roce 1925.

"Jsou tam ještě původní podlahy. Opravdu je už budova za hranou životnosti. Chceme mít školu 21 století, odborné učebny a vnitřní vybavení aby nám sloužila dalších padesát let," uzavírá starosta Jan Vrána.

Město Němčice nad Hanou získalo na rekonstrukci školy dotaci padesát dva milionů z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Zbývajících třiapadesát milionů půjde z městské pokladny.

Plumlovská přehrada - pláž U vrbiček
Kdo s koho? Na přehradě se schyluje k „boji o pláž“