"Dlouhodobě spolupracujeme se základní školou v Brodku u Prostějova. Uklízet tak přišli osmáci a deváťáci," vysvětloval Radomil Holík, organizátor z Mysliveckého spolku Předina Kobeřice.

Akce s originálním názvem bObří úklid zasáhla zhruba čtyřkilometrové pásmo okolí říčky Brodečky, od dálničního mostu až po fotbalové hřiště v Kobeřicích.

Mezi nasbíraným odpadem hrály prim PET lahve a staré pneumatiky.

"Vyčistili jsme čtyři kilometry Brodečky a stejný úsek podél silnice až po zatopený lom. Nejzajímavějším nálezem byly asi pneumatiky i s disky, přibližně pět set metrů od cesty. Někdo si asi dal tu práci a odtahal je tam," popisoval Radomil Holík a pokračoval: "Objevili jsme také poraněnou divokou kachnu. Odvezli jsme ji na místní veterinární kliniku Zuzka, kde je jistě v dobré péči. Snad se vrátí za svým kačerem, který chudák zůstal sám."

Jednou z pracovníků byla i Maruška Smolková z Dobromilic.

"Akce dobrá, bylo hezky a hodně jsme toho uklidili. Nejvíc bylo PET flašek, našli jsme i dvě televize. Byl jsem i minulý rok a myslím, že toho bordelu bylo letos méně, než loni," komentovala Maruška.

Odměnou za užitečnou práci byly mladým školákům předány originální účastnické diplomy a dřevěná pravítka s obrázky bobrů.

"Přijela za námi i kamarádka sokolnice, která přivezla Výra velkého, Sovu pálenou a Káně harissova. Starou potvrzenou pravdou pak je, že zadarmo nikdo nic neudělá, tak jsme pro všechny účastníky ugrilovali i klobásky," informoval Radomil Holík.

K samotným bobrům, jejichž jméno figuruje v názvu akce, je třeba dodat, že v Brodečce opravdu jsou.

"Myslím, že tu jsou minimálně dvě rodiny. Myslivcům nějak přímo neškodí, ale dělají jinou paseku. Je potřeba je hlídat. Jeden pár neuškodí, ale tři rodiny už budou problém," uzavřel Holík.

Páteční bObří úklid organizačně zajistil Myslivecký spolek Předina Kobeřice ve spolupráci se ZŠ Brodek u Prostějova, Děti a říroda a obcí Hradčany-Kobeřice.