„Celkem se zapojilo osm škol a kolem sto třiceti žáků z celého okresu. Naši školáci jsou favorité třeba ve skocích o švihadlo a v klicích. Hrají fotbal, hokej, jsou to gymnasté, takže tyto disciplíny pro ně nejsou nic těžkého," uvedla učitelka Lenka Stojanová, která si na škole vzala projekt Českého olympijského výboru na starosti.Odznak olympijských vítězů v Prostějově

Během úterního dopoledne se tak zaplnily všechny tři školní tělocvičny. V jedné se pracovalo na trojskoku a házelo se s medicinbalem, v menší pak probíhaly skoky přes švihadlo.

V nejnovější tělocvičně, která obvykle patří gymnastkám, pak chlapci i dívky ukazovali, kolik jsou schopní zvládnout během dvou minut kliků.

Nad tím, jak se školáci s úkoly potýkají pak bděla atletka a mnohonásobná mistrně České republiky v trojskoku Šárka Kašpárková.

„Letos startují ročníky 2001 až 2006. Pokud se však jedná o skupiny, pak se mohou zúčastnit žáci od jedenácti do čtrnácti let," informovala Šárka Kašpárková s tím, že nejlepší ze sportovců pak mohou postoupit do dalších kol.

„Z okresního je možné se probojovat do celostátního, po něm pak následuje republikové. Jedná se o pětiboj. Kromě skákání přes švihadlo, hodu medicinbalem, kliků a trojskoku si mohou závodníci poslední disciplínu zvolit – buď mají možnost běžet tisíc metrů nebo driblink s míčem," dodala.

Nejlépe mi šlo švihadlo, a pak kliky

Nakonec se akce zúčastnily tři prostějovské školy a dalších pět z jiných částí okresu. Své závodníky si OVOV našel také mezi školáky z Otaslavic, mezi nimiž byla také Radka Valentová.

„Nejlépe mi šlo asi švihadlo a pak kliky. Kilometr jsem ještě neběžela," prozradila čtrnáctiletá závodnice s tím, že ve svém volném čase sportuje.

„Dneska však žádné cíle nemám," usmála se předtím, než odešla vyzkoušet další disciplíny.

Základní škola Melantrichova je už od roku 2010 pořadatelem okresního kola Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Navíc její školáci také dosahují v klání značných úspěchů. Například v roce 2014 zvítězila v tehdejším desetiboji ve své věkové kategorii Dominika Ponížilová. V klicích pak byla z dívek vůbec nejlepší. Další tři žáci, Dan Ponížil, Darina Dvorská a Zuzana Mazalová, se pak do celostátního kola také probojovali a pokaždé byli přinejmenším v lepší polovině závodníků.