„Soupis artefaktů jsme na našich webových stránkách zveřejnili ve čtvrtek. Obsahuje celkem sto dvacet položek,“ informovala ředitelka soukromé speciální školy Jistota Marie Turková, která každý rok objíždí republiku a osobně vyjednává s malíři, sochaři, fotografy či skláři.

Do dvanáctého ročníku humanitární dražby, které se může zúčastnit každý, věnovali své výtvory Adolf Born, Jiří Anderle, Michal Rittstein, Boris Jirků, Emma Srncová, Jiří David, Olbram Zoubek, Jindřich Štreit a další autoři zvučných jmen. Ke koupi přitom budou i práce místních výtvarníků, jako jsou Vladimír a Anna Obrovi, Bob Pacholík nebo Miroslav Srostlík.

Výtěžkem z prodeje umění si privátní zařízení provozující školku, základní i střední školu každoročně vylepšuje rozpočet.Ten je letos obzvlášť napjatý, protože ministerstvo školství snížilo škole dotace o deset procent.

„Pokud by se nám podařilo vydělat na aukci podobnou částku jako loni, to znamená kolem dvou set tisíc, pokryje to v podstatě naši čtvrtletní ztrátu způsobenou krácením státních příspěvků,“ tvrdí Marie Turková.

Speciální škola Jistota využívá peníze z aukcí například na zajišťování asistentní péče.

„Ale také na vybavení, samotný provoz a vůbec na všechno, co je zrovna potřeba,“ poznamenala ředitelka s tím, že část prostředků investuje tentokrát zřejmě i do projektu cvičného bytu pro handicapované na zámku ve Výšovicích. Nejstarší žáci školy se v něm pod dohledem budou učit vést domácnost.

Charitativní aukce pro Tetín se uskuteční ve středu 24. listopadu od půl čtvrté odpoledne v přednáškovém sále Národního domu. Díla budou však k vidění už o týden dříve, a to na výstavě ve foyer městského divadla. Pokud uvažujete o účasti, připravte se na to, že minimální příhoz činí asi deset procent hodnoty díla uvedeného v tabulce na seznamu. Ten samozřejmě dostanete k dispozici. V kolonce nejnižší podání najdete povětšinou částky kolem jedné, dvou či tří tisícovek. Nejdražším dílem, o něž se bude licitovat, je serigrafie Zdeňka Sýkory za pětatřicet tisíc korun.

Loni byla za nejvyšší částku vydražena cínová soška Olbrama Zoubka Pocta vodě. Vítěz za ni dal čtyřicet tisíc korun.