Skleníky výstaviště Flora musely být kvůli koronaviru už od 9. října uzavřené, první návštěvníci se do nich mohou podívat v úterý 25.Květy Podražce obrovského jsou až 30 centimetrů velkéKvěty Podražce obrovského jsou až 30 centimetrů velkéZdroj: Deník/Magda Vránová května. Za pozornost tam teď rozhodně stojí květy okrasné brazilské rostliny Aristolochia gigantea, která má český název Podražec obrovský. Má největší květy ze všech rostlin pěstovaných ve sbírkových sklenících.

„Květ měří třicet centimetrů, má tvar srdce a vzhledem připomíná kus rozkládajícího se masa. K vidění je v tropickém skleníku,“ sdělila mluvčí výstaviště Kristýna Buchtová.

Veřejné toalety. Ilustrační foto.
Chtěl si užít sex na záchodcích, kalhoty šly pod kolena a peněženka pryč

Květy podražců jsou známé unikátním způsobem opylování. Rostliny mají propracovaný mechanismus přilákání opylovačů, jejich dočasného uvěznění a opětovného „propuštění“ po úspěšném opylení.

„Květy svým vzhledem připomínají maso, což přiláká hmyz, který uvízne v okvětní trubici a dočasně tam zůstane uvězněný jako v pasti. Jakmile dojde k opylení, květ opylovače opět ´pustí na svobodu´,“ popsala zahradnice sbírkových skleníků Jana Pajerová.

Běh osvobození se ve Vrchoslavicích - 22. května 2021
Běh, špekáčky, slivovice a dort. Ve Vrchoslavicích se lidé bavili a sportovali

Rostliny i zvířata

Návštěvníci si teď mohou ve sklenících prohlédnout také mnoho druhů kvetoucích kaktusů a sukulentů. V palmovém skleníku právě vyrašily nové listy na palmách cykas, které jsou přezdívané jako živoucí fosilie a nové listy se na nich objeví jen jedenkrát do roka.

Ve sklenících jsou k vidění také různé druhy citrusů, plodící fíkovníky, kvetoucí granátovníky, omamně vonící jasmíny, záplava barevných bugenvilií a spousta dalších rostlin a květin. Malí i velcí návštěvníci se mohou pokochat pohledem na mořské akvárium, želvy, gekona, leguána nebo třeba krokodýla. Sbírkové skleníky jsou pro veřejnost přístupné od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin.