Přestože Prostějované mohou odpad bezplatně uložit ve sběrném dvoře, nebo jej roztřídit do kontejnerů, bezohlednost některých lidí je tak velká, že smetí pohazují dokonce i tam, kde je cedule s nápisem „zákaz skládky“.

Protože je ve většině případů vlastníkem takového pozemku město, černé skládky musí na vlastní náklady uklidit. Z městské pokladny tak zbytečně mizí desítky tisíc korun.

„Je to opravdu problém. Lidé jako by si neuvědomovali, že tím poškozují přírodu a ničí cizí majetek. Obírají také městkou pokladnu o spoustu peněz. Náklady na likvidaci jedné černé skládky se totiž pohybují od desti do dvaceti tisíc korun,“ konstatoval prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Skládky se navíc podle něj začínají objevovat i v místech, kde byl dosud relativní pořádek. „Například v zahrádkářské kolonii ve čtvrti Močidýlka lidé nejdřív vyhazovali pouze trávu a plevel. Postupně se tu ale začaly objevovat také televizory a další nebezpečný odpad,“ dodal Drmola.

Do boje proti nelegálním skládkám vytáhli městští policisté. Pokud ale pachatele nechytí přímo při činu, těžko mu přestupek, popřípadě trestný čin dokazují.

„Hlídky jen zřídka dopadnou pachatele přímo při činu. V několika případech se nám ho ale povedlo najít díky věcem, které vyhodil,“ sdělil šéf městských policistů Jan Nagy.

Jak dodal, za znečištění veřejného prostranství mohou policisté na místě udělit pokutu do tří tisíc korun. „Lokality, kde se skládky nachází nejčastěji, budou strážníci kontrolovat ještě intenzivněji,“ slíbil místostarosta Drmola.

Černá skládka v Brněnské ulici přiměla k činu Annu Šilerovou z Prostějova.

„Každý den chodím Brněnskou do práce. Nedávno mě tady zarazila ohromná halda deseti pytlů s harampádím, která ležela přímo pod tabulí Zákaz skládky. Našla jsem v odpadcích doklady muže z Kostelce na Hané a tak jsem napsala místnímu starostovi. Bohužel mi nikdo neodpověděl,“ posteskla si pětašedesátiletá žena