„Kraj nás vybral jako vítěze výběrového řízení. Na dalším jednání zastupitelstva však vystoupil určický starosta Vlastimil Konšel a zastupitelstvo se rozhodlo podpis smlouvy pozastavit,“ vylíčil situaci kolem koupě domu Jindřich Skácel.

Starosta měl apelovat na krajské zastupitele s obavami, že noví nájemníci by mohli v Určicích způsobit problémy.

„Byl to delší emotivní projev. V souvislosti s obavami obce zmiňoval starosta Konšel i podobný projekt v Mostkovicích,“ popsal svůj dojem z vystoupení určického starosty krajský zastupitel Pavel Drmola.

On i jeho kolegové se pak drtivou většinou rozhodli pro pozastavení jednání o kupní smlouvě.

„Nevnímám to jako krok zpět a myslím že i ostatní zastupitelé to vidí podobně. Takové opatření jsme přijali do doby, než se vyjasní všechny okolnosti kolem prodeje a dalšího využití nemovitostí,“ poznamenal Drmola.

Mostkovický případ

Příklad Mostkovic padl na jednání proto, že zde před několika lety matka Jindřicha Skácela, Lenka Skácelová rekonstruovala budovu bývalého kina, ve které vznikly rovněž malometrážní byty. Nyní v nich bydlí příjemci sociálních dávek, většinou Romové. Dům v poslední době proslul i jako dějiště několika policejních zásahů.

Skácelovo vysvětlení

„To je ale podnikání mé matky, se kterým nemám nic společného. Něco takového jsem v Určicích neplánoval a neplánuji. Proto mi argumentace v tomto směru přijde naprosto absurdní. Jako fotbalista jsem celý život hrál s lidmi nerůznějších barev pleti a nikdy jsem neměl s nikým problém,“ argumentuje Skácel. Byl prý ochoten i slíbit, že Romy do domu nenastěhuje.

„Ale neudělám to, protože přeci nemůžu člověku, který třeba pracuje na stavbě a má ženu a dvě děti říct aby šel jinam, protože má tmavší barvu kůže. Vždyť to by bylo nefér. Pokud by měl být nájemník pracující „bílý“ člověk, nebo pracující Rom tak v tom nedělám žádné rozdíly. Lidé by si tady měli uvědomit, že tu žijeme všichni společně,“ prohlásil Skácel.

Jiné plány

Podle určického starosty však v tuto chvíli nejde o nepřizpůsobivé nájemníky. Obec má s domem jiné plány.

„Do výběrového řízení jsme podali návrh na bezúplatný převod nemovitosti. Chtěli bychom v něm vybudovat dům s pečovatelskou službou a dalším sociálním zázemím pro občany Určic i širšího okolí. Spádové zařízení tohoto typu nám tady totiž chybí,“vysvětlil Vlastimil Konšel. Jenže kraj žádost o bezplatný převod zamítl a dal přednost prodeji.

„Tím pádem mě zastupitelé obce pověřili, abych vystoupil na zastupitelstvu kraje na podporu obecního záměru. Kraj pak jednání o prodeji pozastavil a nyní je na jeho rozhodnutí, jak se svým majetkem naloží,“ uvedl starosta. Věří, že při zkušenostech zástupců obce by se jim projekt domu s pečovatelskou službou podařilo realizovat.

Záměr Jindřicha Skácela tak krajští úředníci znovu přehodnotí a vrátit by se k němu měli zastupitelé na prosincovém zasedání.

Jindřich Skácel patřil k nadějím prostějovského fotbalu. Nyní se věnuje podnikání, podle svých slov pracuje na několika projektech. Vlastní mimo jiné i hotel Zlechov u plumlovské přehrady.