„Do přehrady jsme instalovali mezokosmos, speciálně upravenou klec, abychom izolovali části vodního ekosystému. Budeme tímto způsobem zkoušet různé preparáty na odstranění sinic. Klece teď musíme nechat zhruba deset dní usadit, poté do nich aplikujeme zkušební látky. Během několika dní zjistíme, jestli přípravek má nebo nemá vliv na rozvoj sinic a popřípadě jak velký,“ vysvětlil ředitel národního centra pro sinice a toxiny Blahoslav Maršálek.

Kromě ponoření mezokosmů změřili odborníci také aktuální stav sinic. „Podle výsledků budeme dál postupovat,“ řekl Maršálek, který teď se svým týmem bude stav v klecích bedlivě a pravidelně kontrolovat.
„Je to další krok vpřed. Díky aplikaci některé z těchto látek, by mohla být přehrada brzy alespoň částečně zbavena sinic,“ potvrdil předseda Mikroregionu Plumlovsko Jaroslav Střelák.

Zatímco v pátek nechali členové pracovní skupiny spustit do vody klece, ve čtvrtek se v Kulturním a společenském centru v Prostějově sešli lidé, kteří s použitím chemikálií v přehradě nesouhlasí. „Byli jsme celkem početná skupinka, asi pětadvacet lidí. Osud plumlovské přehrady nám není lhostejný. Překvapilo mě, kolik zajímavých námětů na schůzce padlo,“ poznamenal hlavní organizátor setkání a ekologický aktivista Jan Navrátil.

Lidé navrhovali obnovení staré hráze a odsátí dna sacím čerpadlem

Přítomní navrhovali také nasazení ryb, obnovení rákosového porostu nebo okysličování dna. „Některé nápady jsou realizovatelné ještě letos. Bez velkých nákladů a negativních vedlejších účinků. Návrhy proto nabídneme komisi projektu Čistá Hloučela a plumlovská nádrž a postupně je rozpracujeme. Mrzí nás ale, že na schůzi nepřišel nikdo z pracovní skupiny ani z kraje,“ dodal Navrátil.

„Nemá cenu chodit na taková setkání, kde lidé práci těch, kdo se snaží něco udělat pro přehradu, kritizují a navíc problematice vůbec nerozumí,“ shodli se starostové Mostkovic Jan Dočkal a Krumsína Jaroslav Střelák.

Podle Blahoslava Maršálka jsou navíc obavy lidí zbytečné. „Nedovedu si představit, že by někdo povolil aplikaci závadných chemikálií do vody. Jestli se v přehradě použijí nějaké látky, tak to budou takové chemikálie, které nepoškodí vodní ekosystém, ryby ani lidské zdraví,“ ujistil odborník.