„Zdejší ohňostroj bude totiž s novinkou," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Na prostějovském náměstí bude o zábavu postaráno už od sedmé hodiny večerní, ohňostroj organizátoři odpálí o hodinu později.

„Trvat by měl asi patnáct až dvacet minut a mohu prozradit, že bude svým způsobem jedinečný, protože poprvé bude kombinovat slovo, hudbu i světelné efekty," řekla Ivana Hemerková s tím, že víc prozrazovat nechce, aby se lidé měli na co těšit.

Pro Prostějovany připravuje ohňostroj už od roku 2012 olomoucká společnost Pyro&Art.

„Je pravda, že za ty roky se pyrotechnická produkce stále vyvíjí a my můžeme navrhovat nová a zajímavější řešení," řekl zástupce pořadatelské společnosti Radek Ostrčil.

Každý ohňostroj je tak jiný, protože podle jeho slov na trhu přibývají nové světelné efekty, se kterými se dá jinak pracovat.

"Uvaříme, co je potřeba"

Konečná verze ohňostroje je výsledkem dohody mezi prostějovskou radnicí a dodavatelem.

„Zadavatel má obvykle představu o tom, jaká by na akci měla hrát hudba, my podle toho dodáme pyrotechnické a letos nově i světelné efekty," řekl Radek Ostrčil, jehož společnost pořádá ohňostroje pro mnoho firem po celý rok a produkty, se kterými pracuje, tak dobře zná.

„Máme je prostě ve své kuchyni, a podle přání z nich přesně uvaříme, co je potřeba," doplnil Radek Ostrčil.

A do jaké míry záleží na počasí, aby se efekty podařily?

„Podstatné je, aby nebylo vlhko, protože dým se hůř rozptyluje a viditelnost je tak o hodně snížená. Efekty potom tolik nevyniknou," vysvětlil zástupce Pyro&Artu.

O veřejný pořádek se při podobných produkcích standardně starají policisté.

„Je to tak a určitě budeme mít na Silvestra na náměstí jako každoročně víc lidí. Kdybychom viděli, že někam letí zatoulaná rachejtle, uvědomíme hasiče. Ale kontrolujeme samozřejmě celý prostor," uvedla mluvčí městské policie v Prostějově Jana Adámková.

Za samotný ohňostroj nese podle jejích slov odpovědnost pořádající agentura, která má s takovými akcemi letité zkušenosti.