Semafor řídí provoz mezi Čelčicemi a Klenovicemi na Hané, kde se před rokem kvůli dlouhotrvajícím dešťům utrhla krajnice.

„Stalo se to krátce poté, co ji opravili. Dlouho to nikdo neřešil a silnice se propadala dál,“ postěžoval si Václav Horák, který tudy jezdí denně do práce. Nyní už na místě pracují bagry.

„Změnily se zřejmě podmínky v podloží, s čímž původní projekt nepočítal,“ vysvětlil Petr Dlabal, vedoucí oddělení přípravy a realizace investic olomouckého krajského úřadu. Příliš příkré svahy náspu na měkkém podloží nemohou krajnici udržet. Pozemek silnice je přitom příliš úzký a mírnější násep by už zasahoval do sousedních parcel. Jediným řešením je tedy opěrná zeď. Postavená by měla být ještě před zimou.

„S firmou jsme se domluvili na termínu dokončení sedmnáctého října. Práce se sice zdržely kvůli přeložkám inženýrských sítí, ale snad se jej podaří dodržet,“ věří Dlabal.

Tajemné praskliny? Co s nimi

Ani po dokončení oprav však stavbaři silnici z Prostějova do Kojetína neopustí. Ta totiž, i když patří k těm nejnovějším v regionu, rozhodně není v pořádku.

„Na silnici se objevily podélné praskliny. Firma Strabag nyní zjišťuje, co je způsobilo, protože se nechce pustit do oprav, aniž by znala příčinu. Praskání by totiž mohlo pokračovat,“ nechal se slyšet Petr Dlabal. Výsledek testů má firma oznámit kraji v nejbližších dnech. Záleží na dalším jednání, zda bude opravu hradit firma jako reklamaci, nebo hejtmanství jako novou stavbu.

Ruský kamioňák a most u Žešova

Minulý týden opravili silničáři zábradlí u mostku na staré brněnské silnici za Žešovem. Před třemi měsíci zde havaroval kamion, zábradlí smetl a skončil v potoce. Průtahy zavinilo zdlouhavé vyřizování pojistky.

„Kamion byl totiž ruský a tak jednání trvají. Opravili jsme tedy alespoň provizorně zábradlí, aby tu na zimu nezůstaly kužely. Kamion přitom poničil i mostní římsu, takže budeme muset příští rok udělat větší opravu,“ doplnila vedoucí prostějovského střediska Správy a údržby silnic Jarmila Skopalová.

Do příštího roku by měla být úřední jednání s ruským dopravcem vyřízená a oprava se uhradí z vyplacené pojistky. (pam)