Se stížnostmi na hluk, prach a otřesy od kamionů mířící na Brno nebo Olomouc chodí lidé na obecní úřad. Ten je však bezmocný. „Jako obec s tím nemůžeme nic dělat. Podobná situace je v celé republice a nikdo neví co s tím,“ posteskla si Oulehlová.

Podobný názor mají i další obyvatelé Brodku. „Kamiony, to je neštěstí. Podívejte se na tu silnici, jak vypadá. Za chvíli z ní bude polňačka. A není na ně metr,“ nechala se slyšet starousedlice Vlasta.

Problémy mají i majitelé nemovitostí.

„Tady ten barák prodávají snad už pět let a nikdo ho nechce,“ ukazuje seniorka na dům u silnice s okny zalepenými prachem a prasklinami na fasádě. Brodkem sice jezdí i nákladní auta z blízkého lomu a pískovny, ale cestu nepoškozují tolik, jako desítky přetížených kamionů.

Zkušenost ostříleného řidiče

Stará silnice na Brno často vypadá jako třetí dálniční pruh.

„Jezdím tudy každý den a na trase mezi Dobrochovem a Žešovem, což není ani deset minut cesty, potkávám dobrých pět nebo šest kamionů. Podle značek jsou většinou z východní Evropy. Nejhorší to bývá v pátek večer, kdy je dražší mýtné,“ popsal svou zkušenost Jiří Vaňura, který brázdí region s dodávkou.

O tom, že stará silnice není pro kamiony bezpečná, svědčí i jedna z letošních nehod. V poměrně ostré zatáčce u Žešova nezvládl šofér ruského kamionu řízení, na úzkém mostku smetl zábradlí a skončil v potoce.

Zamotaná situace

Metr na kamiony nemá ani policie.

„Silnice je ze zákona veřejná a jestliže vozidlo splňuje předpisy, může na ni vyjet,“ podotýká dopravní inženýr prostějovské policie Michael Vafek.

Sám se už s problémem těžkých nákladních automobilů na místních silnicích setkal.

„Byli jsme nedávno v Laškově a tam jsem se až zhrozil, kolik tudy projede kamionů. Jezdí od Moravské Třebové na Olomouc, aby se vyhnuli placenému úseku,“ popsal situaci na severu regionu Vafek.

Předpokládá, že po zdražení dálničních známek začnou silnice třetí třídy plnit i osobní automobily. Zdá se, že jediný, kdo může něco v tomto ohledu udělat, je stát. Dokud totiž bude pro dopravce výhodné jezdit po neplacených silnicích nižších tříd, situace se nezlepší. (pam)