„Uzavírka silnice od křižovatky před Skřípovem bude trvat do jednadvacátého září,“ informoval šéf silničářů v Konici Petr Walter.

Dvoukilometrový úsek prochází kompletní rekonstrukcí. Při obnově podkladu pod vozovkou byla vybrána moderní metoda recyklace za studena.

„Opravy silnic touto technologií jsou v České republice na vzestupu. Dovolím si tvrdit, že Olomoucký kraj je ve srovnání s ostatními regiony na špici,“ konstatoval výrobní ředitel bruntálské firmy Kareta Marek Němec, která rekonstrukci podkladu prováděla.

Recyklace za studena se provádí v několika krocích. Nejdříve se odfrézuje starý asfalt, pak je podklad vozovky narušen a následuje upravení recyklérem. To je stroj, který za jízdy promíchává stávající podklad s cementem a asfaltovou pěnou. Poté se vrstva zpevní a nakonec dělníci položí nový asfaltový koberec.

Podle Marka Němce skýtá tato technologie několik výhod oproti klasickým opravám. „Práce trvají výrazně kratší dobu, než když se klasicky těží materiál a provádí nová konstrukce vozovky. V přepočtu na metr čtvereční je to levnější a šetří se i životní prostředí, protože odpadají přesuny materiálu z místa na místo,“ vypočítal přednosti nové metody stavbař.

V Konici se stále opravuje ulice Staré město a řidičům tak přibyla další objížďka. Ani po skončení prací ve směru na Šubířov pracovní ruch neutichne. „Potom se na tomto úseku bude opravovat silnice z rozcestí do Skřípova,“ uzavřel Petr Walter.