„Sestra je původně vyučená čalounice, ale moc ji to bavilo, takže jsme se dali touto cestou, sestra založila květinářství, já se přestěhovala a začala jsem jí zde pomáhat," popsala Kateřina Dosedělová, jak se dostala k aranžování, kterému se nyní aktivně věnuje tři roky. Lidé si do květinářství Kreativ jezdí teď před Dušičkami pro věnce, žardiny či krásná srdce, v nichž je kus přírody, z blízka i daleka.

„Někdy si přijdou říct naši stálí zákazníci, jaké mají přesně požadavky na věnce, ale vyrábím i jen tak na prodej. Lidé nechtějí nic moc barevného, obvykle používáme přírodní materiál, šišky, lusky, sušené květy, dubové listy a podobně. Snažím se sledovat, co by se dalo vyrobit, něco si nakoupíme, když je čas, zajdu si pro materiál do lesa." close Kateřina Dosedělová se svými květinami a výtvory pro Dušičky zoom_in

„Já osobně nemám ráda výrazné umělé květiny ještě třeba zabalené v celofánu, ale lidé to kupují. Je to velké, barevné a laciné a někdo to má rád. Ten, kdo nakupuje u nás, ví, že tady takové věci nemáme, snažíme se dělat něco jiného," nastínila Kateřina Dosedělová, co je smyslem práce květinářství Kreativ.

Lidé si pro věnce jezdí i z daleka

Práce jde tvořivé aranžérce očividně od ruky a nezalekne se ani netradičních přání, i když na Prostějovsku je jich minimum.

„Jezdí k nám paní až z Ostravy, ta si nechávala udělat věnec, ale ve tvaru srdce, navíc nám říkala, že u nich podobné květinářství nemají. Bylo to náročnější, jiné, ale nakonec moc hezké," pochlubila se, že si je nalézají i zákazníci zdaleka.

„Mají zde velký výběr, líbí se mi to tady, klidně obětujeme i ten benzín, pocházíme totiž od Olomouce a zajedeme si sem. Koupili jsme si tady věnec, srdíčka, ta jsou moc povedená, a květiny," řekla Marta Svačinková, která do Prostějova zavítala s dcerou a vnukem.

Dušičky do obchodu přilákaly mnoho zákazníků již minulý týden, nápor ale podle prodejkyň začíná vždy nejvíce těsně před avizovaným svátkem. Hlavně se ale zvyšuje i počet krádeží.

„Musíme ty věnce před obchodem svazovat, už nám jich několik zmizelo, ale nejen to. Přišla k nám jedna ze zákaznic a popsala, že ji kromě vázy z věnečku sebrali všechny dekorace a nechali jen něco. K čemu jim to je? Nazdobí si doma svůj věnec z nakradených ozdob? Koho to může těšit?", pozastavila se nad hloupostí některých aranžérka.