Svědkem sprostých nadávek a urážek je podle svých slov téměř každý den muž z Prostějova, který se na Deník obrátil dopisem, ale z obavy ze ztráty místa odmítl zveřejnit své jméno. „Před rokem jsem nastoupil na žárovou zinkovnu firmy Qualite v Prostějově. Tam jsem se setkal s Jaroslavem Stančíkem, šikanistou první třídy a násilníkem. Když jsem viděl jak kope do zadku, škrtí a fackuje Pavla Gajdoše, otce tří dětí, tak se mi dělalo špatně. Ten nátlak nevydržel a odešel ze zaměstnání.

Nadávky a osočování se začaly z jeho strany opakovat, když k nám nastoupil nový parťák, pan Gábor,“ vylíčil pisatel vývoj událostí s tím, že ochranou ruku nad kolegou, který šikanuje okolí, drží údajně ředitel žárového zinkování Jiří Nakládal. Všichni ostatní zaměstnanci prý ale mlčí, protože mají strach, že přijdou o práci. „Pokud to tak bude pokračovat, asi odejdu taky,“ dodal muž.

Jaroslav Stančík se k případu odmítl blíže vyjádřit. „Není to pravda a víc k tomu nemám co dodat,“ uvedl stroze. Tvrzení, že by kryl šikanu na pracovišti, odmítá také ředitel žárového zinkování Jiří Nakládal. Potvrdil však, že mezi zaměstnanci Gáborem a Stančíkem docházelo k rozepřím. „Já osobně mám svědomí čisté, nikdy jsem nikoho v žádném případě nešikanoval. Jsem si ale vědom problémů, které mezi sebou měli pánové Stančík a Gábor. Proto jsem je také rozhodil, každého do jiného provozu,“ uvedl Nakládal, který nepřímo potvrdil, že ze strany Jaroslava Staníčka docházelo k výpadům.

Podle tiskového mluvčího oblastního inspektorátu práce v Ostravě Zdeňka Kašpárka dochází k šikaně nebo nerovnému zacházení na desítkách pracovišť na Moravě. Zaměstnanci se ale ve většině případů bojí ozvat. „Obrátit se přitom mohou na oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj,“ informoval Kašpárek.

Lidé, kteří se rozhodnou nahlásit šikanu, se však musí obrnit trpělivostí a počítat se zveřejněním svého jména. „Je totiž potřeba doložit konkrétní podklady, které tvrzení o šikaně mohou podpořit nebo dokázat. Případně nás lidé musí zpravit o osobách, které mohou problémy dosvědčit. Pro případ provedení kontroly je pak třeba souhlas postižené osoby s uvedením jména,“ konstatoval mluvčí s tím, že právě v tom je kámen úrazu. „Lidi v drtivé většině odradí už jejich identifikace.

Pokud souhlasí s uvedením svého jména, nechtějí do případu zatahovat další osoby. V podstatě si nepamatuji případ, že by to postižená osoba dotáhla do konce,“ poznamenal Zdeněk Kašpárek. Zaměstnanci, kteří zažívají šikanu v práci, se mohou každé pondělí a středu obrátit na regionální kancelář inspektorátu práce v Olomouci na třídě Kosmonautů.