„O první snůšku jsme přišli. Já jsem řepkový med nevytáčel vůbec,“ prohlásil Adolf Sušeň, který kromě toho, že je starostou v Plumlově se věnuje také včelaření. Své úly má naštěstí u lesa a tak mu druhá a třetí snůška ztrátu takřka vyrovnala.

„V lese jsou jedle a tak dobře zamedoval. Takže s celoroční snůškou jsem nakonec spokojen,“ uvedl Sušeň. Se svým úlem měl dobré stanoviště. Sám však ví o těch, kteří takové štěstí neměli.

„Mám známého včelaře v Šumvaldě. Tam na horách museli dokrmovat daleko víc, takže na medu letos nakonec prodělali,“ uvedl plumlovský včelař.

Mor v Hamrech

Na Plumlovsku se letos vyskytl také jediný případ včelího moru na okrese. Z nařízení Krajské veterinární správy museli její zaměstnanci utratit dvaapadesát včelstev. Hamerský včelař Ladislav Pecha se však ztrátou zlomit nenechal a už pořídil včelstva nová.

Druhou a třetí snůšku si pochvalovali také další včelaři. „Květový med ze stromů sice nebyl, leckde museli i na jaře přikrmovat, ale pak včelstva zesílila a dokrmila se na květinách,“ vysvětlil Vladislav Škrabal z Runářova, referent včelařské organizace v Konici.

Na Hané včely stihly podle něj sesbírat poslední řepkový med. S tím však včelaři na horách nemohou počítat.

„My tady v okolí nemáme ani hektar řepky,“ upozornil Škrabal. Záleželo tak na poloze včelína, přímo na jeho konkrétním stanovišti. Někdo měl snůšku ucházející, jiný špatnou. Rozhodně však nemohou hovořit o výborném roku.

„Žádná sláva to nebyla,“ shrnul stručně výsledek letošní sezóny prostějovský včelař Radek Vymazal.

Do půlky září musí včely zazimovat

Nyní už chovatelé včel své maličké svěřence krmí cukrem a připravují na zimu.

„Do patnáctého září musí být všechno zazimováno. Tehdy se nahlašují počty včelstev kvůli evidenci a dotacím,“ upozornil konický referent Vladislav Škrabal. Na zazimovaná včelstva totiž dostávají jejich majitelé dotaci od Evropské unie. Její výše není ještě přesně stanovena, loni dosáhla sto osmdesáti korun za včelstvo.

Zimu by mohly včely podle odborníků přežít v dobrém stavu. Díky přikrmování a slušnému závěru sezóny včelstva zesílila a jsou v poměrně dobrém stavu.