V pondělí poprvé vyrazili na sledovaná místa, kde odebrali vzorky vody a v laboratořích nyní budou vyhodnocovat její kvalitu. Problém nečekají.

Jestli to tak bude za dva nebo tři měsíce, nikdo netuší.

Rekreaci na Plumlovské přehradě, kde pláže obléhaly tisíce návštěvníků z tuzemska i zahraničí, přidusily jedovaté sinice. Vloni vyhnaly plavce z vody 10.srpna, kdy hygiena koupání kvůli přemnoženým mikroorganismům zakázala.

„Vloni to byl šok. Výsledky na konci července vůbec nenaznačovaly problém. Od 10. srpna konec. Takové zhoršení vody v přehradě nikdo nečekal,“ vzpomněl na předčasné ukončení poslední sezony Radek Kocourek, který na Plumlovské přehradě u Prostějova provozuje pláž U Vrbiček.

Otevřeno má zatím pouze víkendech, kdy letní počasí v posledních týdnech táhlo k vodě, i když ta v přehradě je zatím spíše pro otužilce.

„Uvidíme, jaká bude letošní sezona. Povodí Moravy hlídá, aby do přehrady neteklo, co nemá. Část obcí už vybudovala kanalizaci. Jde to pomalu, ale všichni se snaží,“ dodal Kocourek.

Deset družstev vařících guláše ale také spousta atrakcí. V největším prostějovském parku to žilo.
Milovníci gulášů dobyli Kolářovy sady. Spolu s králíky
V parčíku u knihovny se v sobotu hodovalo.
Férová snídaně lákala na raw tyčinky i kvalitní kávu

Zastavit splašky před přehradou

Obec Vícov byla jedním z větších znečišťovatelů vody v přehradě. V roce 2015 však zkolaudovala čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Investice si vyžádala 37 milionů korun.

„Zamezili jsme tomu, aby z naší obce vytékaly splašky do přehrady. Další opatření chystáme v rámci pozemkových úprav. Plánujeme rozdělit velké půdní bloky polními cestami a remízky. Z polí pak nepotečou živiny do vody a sinice se nebudou množit,“ uvedla starostka Vícova Jana Rozsívalová.

Kanalizaci vybudoval Plumlov a na katastru do budoucna chystá i další opatření. Problémem stále zůstávají chatové oblasti.

„Na katastru obce máme chaty. Nikdo tam čističku dělat nebude. Jestli odtud dochází ke znečištění, to musí řešit úředníci životního prostředí a chtít po vlastnících, aby doložili, jak nakládají s odpadními vodami, zda řádně vyvážejí žumpu, nebo ne,“ reagoval Michal Lukeš, starosta Ohrozimi.

Podle Povodí Moravy, které investovalo do boje s fosforem a přemnoženými mikroorganismy ve vodě stamiliony korun, vloni v létě opatření zafungovala. Proti se však postavilo.

„Neovlivníme vysoké teploty, výši přítoků do nádrže, které mají zásadní vliv na zdržení vody v nádrži ani splachy z polí v případě přívalových dešťů,“ vysvětloval mluvčí státního podniku Petr Chmelař loňskou příčinu zákazu koupání.

Velké parkoviště v Komenského ulici v Prostějově - 11. května 2018
Parkoviště je volné. Magistrát zpřístupnil plochu blokovanou Manthellanem

Odběry každé dva týdny

Na kvalitu vody v Plumlovské přehradě budou právě kvůli sinicím dohlížet pracovníci Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje a Zdravotního ústavu častěji.

Odběry provedou jednou za 14 dní, zatímco na Poděbradech to bude co 28 dní.

„Na Plumlově se budou standardně kontrolovat sinice. Na Poděbradech pouze v případě, kdy na místě aktuálně zjistíme, že by problém mohl nastat – Poděbrady nejsou tak zatíženy lidskou činností jako Plumlovská přehrada,“ připomněla Eva Čehovská, ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Kromě sinic prověřují v laboratořích také případné fekální či chemické znečištění, v terénu zkoumají její průzračnost.

Výsledky z laboratoře budou k dispozici ve čtvrtek. Odpoledne, nejpozději v pátek ráno, budou zveřejněny na internetových stránkách krajské hygienické stanice.

Plumlovská přehrada. Ilustrační foto
Cyklostezka podél přehrady je zas o krok blíž