Tento postup schválila na svém posledním jednání prostějovská rada.

„Výkupy pozemků běží naplno. Přesto se patrně nevyhneme nepopulárnímu opatření, kterým je vyvlastnění. Jak informoval Jiří Rozehnal z kanceláře pro výkupy pozemků, nepodařilo se dohledat osm osob a těmto bude nutné stanovit opatrovníky. Otevřeny zůstávají asi čtyři případy," osvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Představitelé kraje a města přitom už loni vyzývali na setkání ve Společenském domě vlastníky k odprodeji. U některých však nepochodili. Investory, tedy kraj a magistrát, přitom tlačí čas: prostředky pro výstavbu obchvatu budou připraveny jen do roku 2018. Poté by o ně úřady přišly a stavba potřebného obchvatu by se odsunula na neurčito.

Přeplněný okruh

„Podívejte, kolik aut tudy projede. Stavba měla být dávno hotová," říká třeba Jiří Svoboda při pohledu na vnitřní okruh města.

Okruh je dlouhodobě přeplněný auty, a to nejen v ranní či odpolední dopravní špičce. Situace si je vědomá i primátorka Prostějova Alena Rašková.

„Stavba je hodně potřeba," potvrzuje primátorka. „Stále máme zájem na tom se s vlastníky domluvit. Někteří ale chtějí mnohem více než nabízených 600 korun za metr čtvereční. Od nás by ale zaplacení vyšších částek bylo nesolidní k těm, od nichž jsme už pozemky vykoupili," uvedla Rašková. Podle svých slov věří, že se podaří obchvat včas připravit.

Kolem Ptení

Prostějov přitom není jediným místem okresu, které zatím marně čeká na obchvat. Podobně je na tom Ptení. Díky zlepšení ekonomické situace nedaleké pily sice firmy v katastru obce zaměstnávají nejvíce lidí na Konicku, nákladní doprava však kazí místním život.

„Měli jsme už tři schůzky se současným vedením kraje, teď ale marně čekáme, až se nám někdo ozve. Je třeba nyní dodělat projekt a zahájit územní řízení, zatím se však nic neděje," smutní starosta Jiří Porteš.