Přesně ve středu 24. listopadu.

Most je zkolaudován a otevření nic nebrání.

"Severní ochvat byl zkolaudován v tomto týdnu a kompletně bude zprovozněn 24. listopadu 2021 dopoledne," potvrdil konkrétní datum náměstek primátora Jiří Rozehnal s tím, že děkuje zhotovitelům za odvedenou práci.

"Otevření o několik měsíců dopředu je úžasné," dodal náměstek.

Opuštěný podstavec po prostějovské parní lokomotivě 310.127 zarůstají náletové dřeviny. 17.11. 2021
Tady stála legendární mašinka. Po symbolu Prostějova zbyl jen zarostlý podstavec

Právě přemostění Kostelecké ulice a železniční trati směrem na Kostelec na Hané bylo poslední částí obchvatu, na kterou řidiči z celého Prostějovska netrpělivě čekali.

"Už aby to bylo. Spojka od Olomoucké směrem na Smržice je dobrá, ale když chcete jet do severozápadní části města, tak musíte buď risknout kolony na Olomoucké nebo najet další kilometry, abyste se dostali buď na Kosteleckou nebo Tichou," komentuje aktuální situaci Petr Nováček.

Dopravní omezení dusily řidiče především v létě. První část obchvatu byla otevřena se začátkem školního roku.

"Úsek od Olomoucké ulice až po odbočku na Smržice, byl uveden do zkušebního provozu od 1. září," informoval tehdy Jiří Rozehnal. Ve stejný den už mohli šoféři začít využívat i novou okružní křižovatku ve směru na Kostelec na Hané.

Plány na severní obchvat se na veřejnosti řešily deset let. Samotná realizace začala 13. srpna 2019. Stavba přišla na 355 milionů a původně mělo být hotovo na jaře roku 2022.