„Příprava začala v roce 2009, kdy jsme zasílali dopisy a smlouvy vlastníkům. O pár let později se však změnil záborový elaborát a z dvaadvaceti obdržených smluv teď mají význam pouze tři," uvedla Hana Kamasová z krajského úřadu.

Potřebných pozemků je přitom mnohem víc a jejich počet se pohybuje nad číslem sto. Ne každý má však jednoho vlastníka, stejně tak je u některých problém ho vůbec dohledat. I kvůli zpoždění, které způsobilo přerušení příprav, se rozhodl prostějovský magistrát společně s hejtmanstvím setkání svolat.

400 milionůSetkání k severnímu obchvatu ve Společenském domě v Prostějově

„Stavba by celkem měla stát čtyři sta milionů. Problémem je, že tři čtvrtiny částky můžeme z Evropské unie vyčerpat jen do roku 2020, přípravy ale musí být hotové v roce 2017. Pokud by se tak nestalo, projekt by nemohl být realizovaný z evropských peněz a kraj ty prostředky nemá," sdělil přítomným hejtman Jiří Rozbořil, který je zároveň zástupcem investora. Komunikace coby silnice druhé třídy by totiž byla ve vlastnictví kraje.

Během asi hodinového setkání se nakonec majitelé parcel nutných pro stavbu severního obchvatu dověděli řadu věcí.

Kromě trasy cesty, která by měla propojit Kosteleckou a Olomouckou ulici, také zjistili výkupní cenu. Ta by měla být minimálně šest set korun za metr čtvereční. Stejně tak zjistili, že kraj upřednostňuje smlouvu o smlouvě budoucí. Připouští však i jiné možnosti.

Klidně to podepíšeme hned, znělo ze sáluSetkání k severnímu obchvatu ve Společenském domě v Prostějově

O tom, co si samotní vlastníci myslí, a co by chtěli vědět, se pak primátorka Alena Rašková, dva její náměstci či hejtman dozvěděli během chvíle pro otázky i z dotazníků. Ty obdrželi všichni přítomní majitelé.

„Chodí nám dopisy kolem pozemků už nějaký rok. Vyzvedávali jsme si je, ale nic se nedělo," uvedl jeden z nich Lubomír Studený.

„Klidně to podepíšeme tady, aby se to pohnulo. My z toho nezbohatneme," prohlásila žena sedící vedle něj.

Podobně se na problematiku výkupu dívala také další žena, která si nepřála uvést své jméno.

„Slibuji si od setkání nějaké informace o tom, jestli se začíná něco dít a za jakých podmínek by k výkupu mohlo dojít. Také by mě zajímalo, jestli bude kraj ochotný vykoupit celý pozemek nebo jen potřebnou část. Pro prodej bychom se klidně rozhodli na místě, na pozemku stejně nehospodaříme," ře­kla.

Podobně jako tito lidé pak uvažovala velká část přítomných. Alespoň podle informací poskytnutých mluvčí magistrátu Janou Gáborovou.

„Dle prezenční listiny se sešlo přes padesát majitelů parcel. Na místě vyplňovali dotazník, zda mají zájem parcely prodat. Zatím se vrátilo třicet devět dotazníků, z nichž v žádném není uvedené, že by majitel vysloveně nesouhlasil," sdělila mluvčí.

Některé údaje dokonce podle ní magistrát trochu překvapily. „Jednání se ti lidé nebrání a někteří by dokonce chtěli prodat co nejdřív," řekla Jana Gáborová.