Ovšem zpět na úvod. Lidé se nejprve dočkali uvítání od primátorky Aleny Raškové a poděkování za příchod. Zároveň pak upozornila na to, že na magistrátu řádí mezi politiky nemoc. „Málo pijeme slivovici, bohužel," zavtipkovala.

Chvíli na to už však došlo na tradiční bod – ukončené a chystané investice. Náměstek Zdeněk Fišer tak připomenul třeba ukončení větší části cyklostezky do Prostějova, rekonstrukci potoka, rybníku či zateplení školky.

„To bychom kvůli možnosti získání dotace chtěli odložit o rok. Budeme rovnou dělat tři školky na území Prostějova, včetně té žešovské," řekla náměstkyně Ivana Hemerková ke školce.

Radní nebyli konkrétní

Stav její budovy se loni při setkání stal terčem kritiky. Ta směřovala na vzhled a stav fasády, výměnu oken i to, jakým způsobem byla upravena zahrada. Tentokrát se však lidé pozastavovali především nad jiným tématem, i když opět se týkalo investic.

Účastníkům se totiž příliš nelíbilo, že radní nebyli konkrétní s termínem rekonstrukce průtahu Žešova.

„Loni jsme se bavili o první etapě, teď je tato investice pod čarou," poznamenal směrem k politikům muž, který se představil jako pan Zapletal. Na to se mu dostalo vysvětlení, že rozpočet města ještě není hotový.

Není tak stoprocentně vyloučené, že by se na rekonstrukci silnice nedostalo už příští rok. „Projekt je hotový, dodavatel vybraný," ujistil však Zdeněk Fišer.

Lidé chválili i kárali

I další dotazy, zdejší evergreeny, na sebe nedaly dlouho čekat. Lidé radním pochválili cyklostezku, pokárali však lidi, kteří ji stavěli.

„Stavba na mostě byla nebezpečná a nezabezpečená. Silnice nebyla přelajnované, řidiči tak neměli kam uhnout. Prostě džungle," vyjádřil se třeba Jan Kleiner k místu, kde nová cyklostezka společně se silnicí Prostějov-Němčice překonává mostem dálnici D 46.

Doporučil pak, aby příště magistrát stavby dozoroval a nedocházelo tak k nebezpečným situacím. Vedení města ale také opakovaně dostalo za výstavbu stezky pochvalu.

O dopravě diskutovali často

Doprava byla vůbec často diskutovaným tématem. Kromě cyklostezky a průtahu vsí se na ni dostalo ještě několikrát. Zbyněk Vlach například poprosil o značku snižující u něj v ulici rychlost, další lidé pak upozorňovali na zdánlivě zbytečné omezování rychlosti v jiných místech. A stranou nezůstala ani dálnice.

„Vzrostlé stromy nám Ředitelství silnic a dálnic nepovolí. A nepočítejte ani s protihlukovou stěnou. Nebrání se ale vysazení izolační zeleně," informovala Ivana Hemerková k hluku z nedaleké dálnice, na který si trvale lidé stěžují.

Času přibývalo, dotazů naopak. Mediální referentka Anna Kajlíková musela chvílemi k dalším vybízet. Jeden se však ještě objevil: co se zápachem, který čas od času trápí obec?

„Na chvíli se to sice uklidnilo, teď je to ale zas zde. Ráno, večer, nehodí se zde žít. Všechno tím zápachem načichne, je to strašné," řekla k závanu, na který si už loni i léta předtím lidé stěžovali, postarší žena. Podle všeho by měl souviset s kanalizací a částečně pak také s provozem nedaleké benzínové stanice.

Primátorka: Obraťte se na magistrát

Na tuto stížnost žena, která se ptala, dostala ihned odpověď. Náměstek Jiří Pospíšil slíbil, že den na to se ředitele vodovodů a kanalizací zeptá na možná řešení.

To už ale setkání spělo k závěru. Provázela ho relativně uvolněná atmosféra, sem tam zazněl smích. Stejně tak i pochvaly, ale též kritika. Jak ale připomněla Alena Rašková, všechny problémy se k nim nedonesou.

„Jednou, dvakrát i víckrát ročně vozívám ke Kleinerům něco vypálit. Při té příležitosti si projdu i zbytek Žešova, i tak ale nevidíme vše," vysvětlila primátorka a poprosila přítomné, aby neváhali, a v případě problémů se obrátili na magistrát. S tím také po tři čtvrtě hodině událost ukončila.