Diskuze s hejtman Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem hostil ve středu 28. listopadu od 9 hodin v olomouckém Clarion Congress Hotelu. 

V publiku zasedla řada významných podnikatelů i zástupců nejrůznějších institucí regionu. Hosty v panelu byli mimo hejtmana také primátor Olomouce Miroslav Žbánek, náměstek ministerstva zemědělství Pavel Veselý, předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční a.s. Marie Marsová, senátor Miroslav Adámek. Role moderátora se ujal šéfredaktor Deníku pro region střední Morava Martin Nevyjel.

Diskuze se zaměřila především na téma, která jako nejpalčivější vybrali v anketě čtenáři Deníku. Debatovalo se hlavně o stárnutí populace, péče o starší, vylidňování některých částí regionu i paliativní péči.

Silným tématem bylo také sucho a zadržování vody v krajině, diskutující se věnovali také nedostatečné síti cyklostezek v Olomouckém kraji. Hejtman odpovídal také na dotaz, jak je reálný projekt tunelu pod červenohorským sedlem a rychlého spojení s Jesenickem.

Kromě webového zpravodajství pro vás redakce ze setkání připraví také speciální přílohu, která čtenářům přiblíží vše, co se na Setkání s hejtmanem dělo. Ta vyjde ve čtvrtek 6. prosince jako součást Deníku. 

Online reportáž

Diskuze s hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem

28.11. 10:54

V tuto chvíli hlavní diskuze v sále hotelu Clarion končí, diskutující a hosté pokračují v neformální debatě u občerstvení v předsálí.

28.11. 10:41

Následují dotazy z pléna i dotazy našich čtenářů.

Jeden z nich se týká i toho, v jaké fázi je tunel přes Červenohorské sedlo.

Ladislav Okleštěk: Jde o to, co bude dál, za tunelem. Musela by se udělat kvalitní dopravní návaznost na polskou stranu. Mluvíme tu o miliardách a prostředky na to v tuto chvíli připraveny nejsou. Musel by se do toho vtáhnout stát, v prioritách kraje projekt tunelu není zařazen. Chceme spíše realizovat dálnici z Mohelnice na Hradec, obchvat Bludova a další."

28.11. 10:21

Téma cyklostezek

Ladislav Okleštěk: Olomoucký kraj podporuje výstavbu nových cyklostezek, máme i člověka, který hlídá, aby ty cesty na sebe navazovaly. Naší snahou je vybudovat cyklostezky ve městě, lidé by mohli jezdit do škol a za prací na kole, což pomůže jejich zdraví i životnímu prostředí. Každý rok vynakládáme 10-15 milionů, kraj a obce přispívají napůl. V kraji je téměř 3 tisíce kilometrů cyklostezek, ale nejsou bezpečné a ne každý se na nich umí chovat. Proto základem je vzdělávání dětí a rozvoj dopravních hřišť.

28.11. 10:09

Téma paliativní péče

Ladislav Okleštěk: Kraj chce, aby lidé měli k dispozici všechny tři typy paliativní péče. Ambulantní, domácí a hospicovou. Proto rekonstruujeme nemocnici v Prostějově, kde budou lůžka paliativní péče, podporujeme vzdělávání zdravotnického personálu v oblasti paliativní péče. Kraj už má celý projekt a koncepci paliativní péče vypracovaný. Je v něm charita, soukromí poskytovatelé péče i velké nemocnice. Všichni, kteří k tomu mají co říci, se zapojili do našeho plánu.

 

Diskuze s hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem
Celá on-line reportáž ZDE