„Záleží na tom, v jaké lokalitě se čištění provádí, ale nejvíce problémů bývá na sídlištích,“ uvedla mluvčí prostějovských strážníků Jana Adámková.

„Za odtah musí řidič zaplatit patnáct set korun a městští policisté mu navíc mohou uložit pokutu až do dvou tisíc,“ doplnila mluvčí Adámková. Špatné parkování se ale podle ní mnohdy řeší jen domluvou, takže šofér hradí jen za odtah vozidla.

„Řidič musí s občankou a malým technickým průkazem zajít k nám na služebnu, kde se vyřídí papíry a auto si pak vyzvedne v areálu firmy A.S.A. v Průmyslové ulici, kam se auta odváží,“ upřesnila Adámková. Ve všedních dnech je tu otevřeno až do 22 hodin.

„V první řadě by ale lidé měli sledovat dopravní značení, protože to se umisťuje na místa čištění už týden dopředu,“ doporučila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

„Pokud si někdo na městském webu zaregistruje své jméno do hromadné korespondence, dáme mu dva až tři dny předem vědět, že v lokalitě, kde bydlí, bude čištění probíhat. Kdybychom upozornění rozesílali dřív, tak to lidé zapomenou,“ upřesnila Gáborová s tím, že služba hromadné korespondence je zdarma.

„I když jsou informace o blokovém čištění v denním tisku, v Radničních listech i na internetových stránkách radnice, každé jaro řidičům chvíli trvá, než se zorientují,“ konstatoval František Horák z oddělení prevence městské policie. Pokud jde o počet odtahů, tak čísla jsou prý zatím podobná jako v minulých letech.

Strojní čištění začíná o půl osmé ráno, ale strážníci, kteří na lokalitu dohlížejí, nedávají překážející automobily odvézt hned. „Chvíli čekají, protože se najde dost řidičů, kteří ještě nahonem spěchají k autu,“ vysvětlila mluvčí strážníků Jana Adámková.