Vznik a válečné období

Grandhotel Prostějov nechala v roce 1912 za Rakouska-Uherska postavit prostějovská Záložna a zastavárna. Stavebníky hotelu byli firma Rudolfa Konečného a Josefa Nedělníka, kteří ho původně navrhli dvoupatrový s 54 pokoji a bez výtahu.

První otevření hotelu se datuje na 16. listopadu 1912, kdy byl hotel uveden do provozu pod názvem Garmi. Další den se v hotelu ubytoval první host, známý cestovatel Antonín Benjamin Svojsík. Později byl původní název Garmi změněn na Grand Hotel.

Druhými majiteli byli Trnkovi, na které však dopadla tíha Velké hospodářské krize a hotelu se byli nuceni vzdát. V exekučním řízení v roce 1936 byl hotel v dražbě prodán novému majiteli Bohuslavu Novákovi.

close Historické archiválie o Grandhotelu. Zdroj: Hana Bartková info Zdroj: Deník/VLP Externista zoom_in Manželé Rolní. Zdroj: Hana Bartková Od Nováka ho v roce 1939 odkoupil podnikatel v oděvnictví Arnošt Rolný, který se rozhodl hotel upravit na evropskou úroveň. Rekonstrukce, trvající 2 roky, zahrnovala dostavbu dalších dvou pater včetně kanceláří, prádelny a místnosti údržby.

Hotel se otevřel v roce 1941 jako Grandhotel Rolný a ihned přitáhl bohatší klientelu. Zavítaly do něj prvorepublikové celebrity jako Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Nataša Gollová.

Poválečné období a komunismus

close Někdejší chlouba Prostějova na historických fotografiích. Zdroj: Ivan Čech info Zdroj: Deník/VLP Externista zoom_in Někdejší chlouba Prostějova na historických fotografiích. Zdroj: Ivan Čech Po druhé světové válce byl hotel znárodněn komunistickým režimem. Arnošt Rolný odmítl emigrovat a den před zatčením své rodiny, manželky a syna, umírá. Rodina Rolných byla vězněna téměř šest let a po propuštění emigrovala do Švýcarska. Majetek Rolných byl mezitím vystavený a dostupný veřejnosti k prohlídce.

V rukou komunistického režimu sloužil hotel jako komunál sdružující restaurace a stal se z něj podnik Restaurace a jídelny (RaJ) Prostějov. Stále však patřil ke špičce mezi evropskými hotely.

Prestiž hotelu přilákala i zájem nadnárodní firmy sdružující Interhotely, nejlepší hotely Evropy. Obchod se nakonec neuzavřel z neznámých důvodů. Jedním vysvětlením je, že hotel nedosahoval požadované úrovně, druhým možným vysvětlením je, že město na obchod nepřistoupilo.

Hotel zůstal v rukou města a byl navštěvován významnými osobnostmi doby, jako byli prezidenti, nebo sovětští generálové či vojenské jednotky včetně místního oddílu parašutistů.

Restituce a návrat majetku do rukou Rolných

Rodina Rolných získala hotel zpět v restituci v roce 1991. Hotel byl svěřen do rukou Arnošta Rolného, syna zakladatele, který provedl kompletní rekonstrukci. Během období komunismu z hotelu zmizelo mnoho cenností a byly nahrazeny levným zdobením a nábytkem. Rolný hotelu zajistil novou fasádu a zrenovoval interiéry pokojů. Pokoje sloučil do menších prostornějších pokojů a vybavil je novým nábytkem.

Po revoluci se Arnošt Rolný osobně vrátil do rodného města a zapojil se do obnovy společenského i finančního života. Přičinil se o navázání partnerského vztahu mezi Prostějovem a švýcarským Regensdorfem, kde našel nový domov po emigraci a stal se členem Řádu maltézských rytířů.

Po jeho smrti v roce 2003 zdědili hotel jeho synové David a Arnošt. Jelikož noví majitelé žili ve Švýcarsku, zřídili v Prostějově pozici hotelového provozního, který měl za úkol řídit Grandhotel Rolný v Prostějově.

Úpadek hotelu a současnost

V devadesátých letech se postupně vytrácel zájem veřejnosti o hotel. Klientela v Prostějově nebyla ochotná zaplatit za vysoký standard, který se majitelé a provozovatelé hotelu snažili udržet. Prestiž hotelu sice přitahovala celebrity, bohaté podnikatele a zahraniční klientelu, avšak těchto zákazníků nebylo dostatek na to, aby naplnili kapacitu hotelu.

Vysoké ceny odrazovaly obyčejné zákazníky a vedly hotel k postupnému úpadku. S klesajícím počtem hostů se hotel snažil bojovat prostřednictvím společenských akcí, poledních menu, ochutnávek vín a silvestrovských večerů.

V roce 2010 se stal vlastníkem hotelu Miloš Pour, který hotel znovu zrenovoval a zaměřil se na úzce profilovanou klientelu. Ani tímto krokem nedokázal zastavit úbytek hostů. Přestože hotel procházel pomalým úpadkem, zůstal ikonou města. V roce 2012 nahrál hudebník Jaromír Nohavica své album „Tak mě tu máš“ v pokoji číslo 309.

V důsledku vysoké zaměstnanosti majitele se stále více povinností přenášelo na provozního hotelu Marka Haase, který později hotel opustil. V květnu 2019 byl hotel uzavřen údajně kvůli plánované rekonstrukci, ale podle našich zdrojů se rekonstrukce ani znovuotevření hotelu neplánuje. Dnes v bývalé ikoně města bydlí uprchlíci z Ukrajiny, jimž byly prostory hotelu propůjčeny.

Seriál Deníku o prostějovském Grand Hotelu se skládá ze čtyř dílů. V prvním díle, který vyšel 18. května 2023, jsme se ohlédli za celkovou historií. Druhý díl bude věnován vzpomínkám Jaromíra Nohavici na natáčení svého alba v Grand Hotelu. Ve 3. díle se můžete těšit na vzpomínky legendární provozní Fordey či zaměstnance Josefa Trundy a čtvrtý díl představí současný stav hotelu.