„Z rodinných důvodů jsem musela být v sedm hodin večer doma v Prostějově. Nepočítala jsem s tím, že se k tématu strhne v Senátu dvouhodinová diskuze. Čekala jsem do poslední chvíle, ale potom jsem už zkrátka musela odjet. Nenapadlo mě, že by návrh neprošel. Je to špatné a ještě horší je, že tolik senátorů při hlasování chybělo," vysvětlila absenci při hlasování senátorka.

Podle jejích slov se však nejednalo o záměr.

„Chtěla jsem odhlasovat zrušení doživotní imunity a jsem ráda, že se nám to dnes podařilo," řekla vzápětí po jednání Božena Sekaninová s tím, že ani tentokrát se hlasování neobešlo bez dlouhé diskuze. „Trvala přes dvě hodiny, ale nakonec jsme novelu zákona schválili," dodala.

Podle návrhu senátorů ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL, který ještě musí projít Parlamentem, nemohou být zákonodárci trestně stíháni jen po dobu výkonu mandátu. Neřeší přitom ztrátu mandátu v případě odsouzení zákonodárce, ani otázku výkonu jeho poslanecké funkce v době, kdy je stíhán ve vazbě.

„Je nutné mít stále na paměti, že imunita není osobním privilegiem jednotlivým zákonodárců, ale nástrojem zajištění funkčnosti parlamentu jako celku," stojí v důvodové zprávě, která je dílem Soni Paukrtové, Miroslava Antla, Jiřího Dienstbiera, Aleny Gajdůškové, Petra Pikharta a Jiřiny Rippelové.

„Je to senátní ostuda, že zákon nebyl při dubnovém hlasování schválen," vyjádřil se spoluautor předlohy Miroslav Antl.

S konkurenčním návrhem přišli senátoři za ODS, podle nichž by měla být trestní imunita zákonodárců omezena jen na projevy a hlasování v parlamentu. Podle oponentů však neměl tento návrh u poslanců šanci na úspěch. (ham)