Interesantní nabídky provozovatele střelnice CS Solutions využil i šéfredaktor Prostějovského Deníku. Zprvu jsem nevěděl co od toho mám čekat. Militaristické sklony nemám a ze samopalu jsem vystřelil jednou v životě, ve vojenském přijímači… Skutečnost ale nakonec předčila všechna očekávání.

Nejen privátní, ale i státní sektor

Člověku dodá sebevědomí hned přijímací recepce. Ujmou se vás na první pohled sympatičtí chlapi, kteří očividně vědí co dělají.

"Inspirovali jsme se našimi ambicemi. Chtěli jsme dělat to co nás baví. U nás lze získat zbrojní průkaz a jakoukoliv zbraň, stačí pouze občanský průkaz," informoval Michal Ratajský, provozovatel a majitel prostějovské střelnice a šéf bezpečnostní firmy Solutions, jenž pokračoval: "Založili jsme bezpečnostní firmu po vzoru západu. Chtěli jsme oslovit nejen privátní, ale i státní sektor, což u nás není stále lehká věc."

V CS Solutions jsou k dispozici dvě střelnice a prakticky všechny ruční střelné zbraně, od malorážek přes pistole až po pušky a samopaly.

"Jednu máme dlouhou 25 metrů terčovou, druhá je o pět metrů delší a ta je pušková," říká Ratajský a pokračuje: "Střelnici jsme koupili před rokem a půl. Není to ale jen o střílení. Naším cílem je kultivovat tu společnost, která se tímto trávením volného času zabývá. Máme zde i společenskou místnost, dokážeme připravit kompletní zážitkový program."

Bez proškolení to nejde

Po příjemném, zhruba půlhodinovém povídání a nenásilném školení nastává čas. Po zápisu osobních údajů fasuji sluchátka s brýlemi a následuji instruktora do podzemí. Procházíme si celou tichou a prochladlou střelnici.

"Máme tu několik variant. Od nejtradičnější střelby na terč, dokážeme věrně napodobit zakouřený prostor, pološero, tmu nebo příjezd policejních automobilů," popisuje instruktor Kryštof Soušek a všechny fígle také hned předvádí.

Postupně se pak dostáváme k samotné ostré střelbě. Náležitě připraven a nažhaven se lačně dívám po nachystané pistoli. Chtě po ní sáhnout, jsem rázně zaražen s tím, že kdybych se jí dotkl bez proškolení a svolení, tak mám okamžitou červenou kartu.

Instruktor Kryštof je opravdu chlapík na svém místě. Vštěpuje do hlavy hlavní zásady – nikdy nenechávat prst na spoušti, vždy vystřelit ránu jistoty a nemávat zbraní okolo sebe.

Nejdřív Glock, pak samopal

Samotná střelba je pak neskutečný zážitek. První jsem dostal do ruky pistoli Glock. Soustředěně jsem naládoval zásobník a zacílil na střed terče.

Se strachem mačkám spoušť a… mírné zklamání. Místo ohlušující rány a cuknutí, přichází pouze tlumené bafnutí a slabý záchvěv. Dle slov instruktora je Glock asi nejlepší pistolí svého druhu. Nemám důvod mu nevěřit, pistoli jsem držel v ruce poprvé v životě.

Další zbraní je černý samopal, jenž mi je představen jako české EVO 3 ČZ. Překvapivě lehká zraň a z mého pohledu nejlepší. "Trefil jsem totiž dvě desítky…"

Trochu s respektem pak beru do ruky AK 47.

"Je trochu robustnější a jedná se samopal jugoslávské výroby. Přidělali jsme na něj optiku," říká Kryštof Souček.

Střelba z této zbraně také není nerozlousknutelný oříšek. Předchozí EVO se mi ale zdálo lepší.

Na závěr vytahuje instruktor z vaku šedivou opakovačku.

"Je to brokovnice Remington 870, nejpopulárnější filmová zbraň," představuje ji Kryštof.

Láduji ji třema patronama a po důkladném míření sypu droboulinké broky do terče. Samozřejmě s tímto kvérem neminu a chlapská ješitnost je ukojena skrz naskrz proděravělým černobílým papírem.

Návštěva kryté střelnice ve mně zanechala hluboký dojem. Původně jsem nabídku střelecké zkoušky bral trochu s despektem. Má představa o takovém místě, že to provozuje parta bláznů, co střílí po všem co se hýbe, byla naprosto mimo.

Servis zbraní i vlastní pivo

Profesionální přístup instruktorů, kteří přesně vědí co a proč dělají a prvořadá je pro ně bezpečnost. Navíc je z nich cítit, že jsou pro ně zbraně opečovávanými hračkami.

"Samozřejmě to musí bavit. Provádíme zde i servis zbraní od a do z. Organizujeme i teambuildingy pro firmy, máme i vlastní kávu a pivo," loučí se s námi Michal Ratajský a mně už se honí v hlavě myšlenky, kdy se sem zase vypravím.