„Přijeli jsme s manželem a dětmi. Dětem se líbí nejvíc královská manufaktura, my k tomu ještě obdivujeme zámek a krásný park. Byli jsme tu poprvé loni a letos jsme také nevynechali," usmála se Jana Krátká na svého tříletého syna Štěpánka, kterému se kromě koní a řemesel líbilo také hlazení sovy pálené Nunu, kterou sem přivezli olomoučtí chovatelé.

„Se sovami nás lidé mohou vidět po celé léto také třeba na hradě Bouzov," informoval chovatel Petr Šišma.

Rákosové bičeJosefkol 2014

Děti dále nejvíce zaujímaly netradiční řemeslnické stroje a pomůcky.

Své umění sem dorazili předvést i ojedinělí řemeslníci. Rákosové biče Jan Navrátil z Pačlavic na Kroměřížsku vyrábí jako jediný v republice.

„Tento bič se vyrábí z rákosu, který pochází z Malajsie. Strouhá se skleněným střepem, dokud se dokonale nevyhladí. Vyrobit jeden bič mi trvá jednu až jednu a půl hodiny," představil svou tvorbu Jan Navrátil, který se výrobou bičů, ale také třeba postrojů a řemenů zabývá třicet let. Na váhu lehké a velice ohebné biče z malajsijského rákosu se u nás poprvé objevily za první republiky a oblíbené zůstaly dodnes.

„12 roků jsem pracoval v lese, pak jsem se 4 roky o víkendech chodil učit k sedlářovi tradiční postupy. Vše, co dnes vyrábím je ruční práce, která je hlavně o trpělivosti," s úsměvem švihl bičem z rákosu a tříslové kůže Jan Navrátil, po němž řemeslo převezme čtyřiadvaceti­letý syn.

Kožišník

To koželuh a kožišník Miloslav Šlechta z Jihlavy vnímá úpadek svého řemesla.

„Po kožiších není už taková poptávka jako dřív. Lidé se ale více vracejí k přírodním rukavicím. Třeba skopovice má výbornou vlastnost absorbovat vlhkost, dobře se čistí a udržuje si od těla vzdálenost. Ruka se v takových rukavicích ze skopovice nepotí, takže v zimě skutečně hřejí," vysvětlil řemeslník.

Hudebníci z Nezamyslic

Přehlídku tradičních řemesel v sobotu doplňovalo vystoupení Kapely ze zámku Nezamyslice. Mentálně postižení hudebníci sklidili za své vystoupení velký potlesk. Střihli si lidové písně i hity od Erica Cleptona, Michala Davida nebo kapel Olympic a Elán.Josefkol 2014

„Je tu krásná atmosféra a hodně fanoušků. Moc jsme si to tu užili," vyjádřil své pocity uživatel domova, zpěvák Michal Krybus a jeho spolukapelníci Milan a Laďa jej doplnili, že na Josefkolu nejvíce obdivují práci řemeslníků, kteří dávají novou tvář starým kočárům.

Vítání kardinála

Letošní ročník Josefkolu přihlížející vrátil na počátek 18. století. Šlechtici Silva – Tarouca v zámeckém parku v sobotu přivítali kardinála na jeho cestě do Francie, který v závěru programu na jih odcestoval v luxusním zlatém kočáru v zápřahu šesti černých starokladrubských vraníků.

Zakladatel Josefkolu Václav Obr nezapomněl dodat, že jde o Zlatou berlinu olomouckého arcibiskupa Antonína Theodora Collerodo-Waldsee. Historický skvost, na kterém se před desítkami let podíleli francouzští řemeslníci, v sobotu čeští řemeslníci restaurovali před zraky diváků. Kočár pochází z první poloviny 18. století a v srpnu se stane hlavní atrakcí originální výstavy kočárů na Pražském hradě. Výstava Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. a 19. století tu bude k vidění od 20. srpna do 19. října.