Časové úpravy vlakového jízdního řádu nastanou od neděle 14. prosince společně se zdražením jízdenek. Snahou olomouckého krajského úřadu bylo sjednotit časy odjezdů na Prostějovsku na tratích Olomouc – Nezamyslice a Prostějov – Chornice.

V průměru zdraží každá jednotlivá jízdenka o dvě koruny. „Zdražení se dotýká všech cestujících,“ potvrdil Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Připlatí si i ti, kteří používají některou ze zákaznických slev od kilometrické banky po In-kartu.

„Do třináctého do půlnoci si můžou zákazníci zakoupit in-kartu nebo kilometrickou banku za stávající ceny,“ upřesnil Štáhlavský. I ti cestující, kteří využívají týdenní nebo měsíční jízdenky pro cesty do zaměstnání nebo do škol, můžou koupit do sobotní půlnoci tyto kupony a pak je dál využívat. „Takhle můžou zákazníci využívat několik týdnů až měsíců jízdné za stávající ceny,“ doplnil Petr Šťáhlavský.

„Vlaky chceme zachovat ve stejných časech, aby pak lidé nemuseli koukat na jízdní řád a věděli, v kolik to jede každou hodinu,“ informoval Jaroslav Tomík z oddělení veřejné dopravy olomouckého krajského úřadu. Podle něj teprve čas ukáže, jak se systém vlakových jízdních řádů v praxi osvědčí, a případně se provedou změny.

Například osobní vlaky z Prostějova na Konici budou odjíždět od čtrnácté do dvacáté hodiny vždy tři minuty po celé. Některé však budou končit v Konici. V opačném směru budou odpolední vlaky jezdit mezi šestnáctou a devatenáctou hodinou vždy dvanáct minut po celé.

Z Olomouce do Nezamyslic pojedou vlaky v pravidelném hodinovém intervalu. Odjezdy z Olomouce budou prakticky po celý den vždy v půl. V opačném směru pojede z Prostějova osobní vlak do Olomouce vždy v celou hodinu.

Jak se mění ceny jízdenek

Obyčejné jízdné. Podraží o dvě koruny, bez ohledu na to, kolik kilometrů cestující ujede.

Zákaznické jízdné. Bude vyšší o dvě koruny u skupinových, zpátečních, týdenních, měsíčních a čtvrtletních jízdenek.

Zákaznická In–karta Rail Plus a zákaznická In–senior karta. Karta platná tři roky přijde na 990 korun, dosud stála 600 korun.

Žákovské jízdné. Pro děti do patnácti let se nemění. Pro mladé od 15 do 26 let bude sleva 45 procent, dosud byla 55 procent.

Kilometrická banka. Cena za dva tisíce předplacených kilometrů se zvedne z 1800 na 2000 korun.

REGIOnet. Regionální jízdenka na celý den pro vybraný kraj zdraží ze 130 na 150 korun.

SONE+. Cena víkendové jízdenky pro osobní a spěšné vlaky stoupne ze 130 na 150 korun, pro všechny druhy vlaků ze 440 na 450 korun.

Místenky. Běžné místenky slevní z 86 na 70 korun.

Zlevní nákup po telefonu. Dráhy ruší poplatek 100 korun za nákup jízdenky tímto způsobem. Přibudou slevy za nákup přes internet, telefon a v automatech na nádražích. Tyto jízdenky budou o tři procenta levnější.