Původně měla být kola stažena k poslednímu říjnu letošního roku.

„V září tohoto roku se na město obrátila společnost nextbike Czech Republic s.r.o. se žádostí o prodloužení provozu sdílených jízdních kol v roce 2019 o dva měsíce, tedy od 1. listopadu 2019 do 31. prosince 2019. Jako rada souhlasíme s prodloužením provozu sdílených jízdních kol,“ uvedl primátor František Jura.

Původně schválená smlouva o provozování bikesharingu v Prostějově schválili radní již v dubnu letošního roku. Tehdy rozhodli o výběru dodavatele veřejné zakázky (koncese malého rozsahu) a systém veřejného sdílení jízdních kol měl být zajišťován v období od 1. července 2019 do 31. října 2019 a dále od 1. března 2020 do 31. října 2020.

„Rozšíření časového rozsahu poskytování služeb již také odsouhlasilo i Ministerstvo financí České republiky, kde jsme nechali prověřit správnost žádosti z hlediska možných dopadů přijímaných závazků obsažených v návrhu změny smlouvy a jejich vlivu na ekonomickou situaci veřejného zadavatele a na mezinárodní závazky České republiky,“ doplnil první náměstek primátora Jiří Pospíšil a přidal, že město touto cestou podporuje zdravý pohyb a čistou mobilitu v Prostějově.

Veřejnost si možnost zapůjčení jízdních kol pochvaluje.

"Je to mnohem lepší než využívat městskou hromadnou dopravu. Zvláště letos, když byla tak dlouho zavřená Plumlovská. Na kole se dá vjet do centra, není problém s parkováním," sdělil Deníku například Tomáš Kiss z Prostějova.

Pevné i virtuální stanice

Po celém Prostějově je několik stanic, kde si lze kola zapůjčit.

"K dispozici jsou pevné a virtuální stanice. Pevné stanice jsou stojany společnosti nextbike Czech Republic s.r.o., všechny ve stejném provedení jako můžete vidět například před budovou radnice na náměstí T. G. Masaryka. Virtuální stanice tvoří městský mobiliář (bezpečnostní stojany), do kterých lidé mohou kolo odložit, případně si ho vypůjčit. Společnost zajišťuje dostupnost a přesun kol na pevných stanicích, virtuální stanice tedy slouží k vrácení kola," informuje náměstek Pospíšil a doplňuje: "Samozřejmě v případě, že je ve virtuální stanici kolo společnosti nextbike, můžete si ho zde vypůjčit. Nelze ale zajistit, aby ve všech virtuálních stanicích bylo kolo dostupné 24 hodin denně, jako je tomu u pevných stanic.“

V Prostějově je v současné době deset strategicky rozmístěných pevných a třicet virtuálních stanic. K zapůjčení je k dispozici sto jízdních kol.