„Listiny a mince byly v malé plechové krabičce ovázané měděným drátem, kterou našli dělníci v krovu věžičky plumlovského zámku,“ vysvětlil historik Václav Horák, který převzal numismatickou část nálezu. Ta byla na vyhodnocení relativně nejsnazší.

„Při posledním uložení krabičky, nejspíše v roce 1910 vložil do obálky vrchní správce plumlovského panství soubor tehdy platných mincí,“ uvedl Horák. Korunové a haléřové mince s obrazem Františka Josefa I. doplnil ještě krejcar z poloviny devatenáctého století, který byl v krabičce mimo obálku.

Delší čas si vyžádá přečtení všech rukopisných dokumentů.

„Těch bylo v nálezu několik, přidávaných zřejmě postupně při každém otevření schránky. Nejstarší z nich pochází z roku 1749, další jsou pak z roku 1807, 1860 a poslední z roku 1910,“ uvedla Marie Dokoupilová, která nyní bude listiny číst a přepisovat.

Staleté listiny

„Prozatím se dá říci, že obsahují seznamy úředníků panství, městské rady, farářů a dalších důležitých osob, které tehdy v Plumlově působily. Jsou tam zřejmě i další údaje, ale k těm jsme se ještě nedostali,“ pokračovala Dokoupilová.

Jednu mimořádnou událost však už ze zažloutlých listin vyčetla.

„Podle všeho naposledy schránku otevřeli v roce 1910 proto, že do věžičky uhodil blesk a byla nutná oprava,“ uvedla Dokoupilová.

Obrázky nalezené ve schránce zase promlouvají i k tomu, pro koho jsou staré listiny k nepřečtení. Z jednoho z nich shlíží vousatá tvář Johanna II., lichtenštejnského knížete a hlavy rodu, kterému plumlovské panství v roce 1910 už po staletí patřilo. Z jubilejní pohlednice k šedesátému výročí panováni dobrotivě vyhlíží Jeho apoštolské veličenstvo František Josef I.

Plumlováky pak určitě nejvíc potěší barevný pohled na Plumlov jak vypadal před více než sto lety.

Soupisy cen běžného zboží, jaké platily na prostějovském trhu doplněné burzovními zprávami z novin pak určitě zaujmou ekonomy.

Originály zamíří zpět na věž

Muzejníci se chystají listiny co nejdříve vrátit. Nyní je skenují a bádat budou dál v digitálních kopiích. Originály by se měly vrátit zase do věže doplněné o pozdrav budoucím generacím.