„Teoreticky by lidem v zemích Evropské unie měl stačit občanský průkaz. Praxe je ale jiná. Našim klientům doporučujeme brát si s sebou i pasy. Usnadní to komunikaci na hranicích a také s tamními policisty nebo úředníky,“ řekla Lenka Štefková z Prostějova, která pracuje jako prodejce zájezdů pro cestovní kanceláře.

Jak dodala, bez pasu se neobejdou především ti, kdo cestují autobusem do Řecka. „V těchto případech se většinou jezdí přes Bulharsko a Srbsko, kde pasy na celnicích vyžadují. Pokud lidé zvolí cestu do Řecka letecky, stačí jim pouze občanský průkaz,“ vysvětlila Štefková.

Podle Aleny Dokoupilové z prostějovské cestovní kanceláře Hellas Tour, která zprostředkovává zájezdy na řecké ostrovy, se lidé mohou na většině těchto míst setkat s tím, že po nich budou celníci nebo policisté pas chtít. „Pokud má člověk platný občanský průkaz, může se proti tomu ohradit a prokázat se pouze tímto průkazem. Jednodušší ale je mít u sebe pas a komunikaci s místními si nekomplikovat,“ popsala Dokoupilová.

To, že pas i přes Shengenskou dohodu ulehčí pohyb turistům v zemích Evropské unie, potvrdila i Renata Dohnalová z prostějovské cestovní kanceláře Mika Tour.

„Může se stát, že lidé až na dovolené zjistí, že mají prošlý občanský průkaz, což je problém. Také jej mohou po cestě nebo přímo na dovolené ztratit. Právě proto je dobré mít u sebe i pas,“ řekla Dohnalová.