Červenou stužku, symbol boje proti AIDS, si mohli včera Prostějované koupit v ulicích města. Dvacetikorunou přispěli na sbírku, jejíž výtěžek půjde na podporu činnosti České společnosti AIDS pomoci. Ta provozuje azylové zařízení pro HIV pozitivní a nemocné AIDS.

S propagační a osvětovou akcí pomáhali v Prostějově žáci a studenti z místních škol, ale i z Brodku u Prostějova. „Lidem jsme se snažili připomenout, o jak závažné onemocnění jde. Většinou si nás vyslechli a devadesát procent z nich si stužku koupilo,“ zmínila se studentka Marie Kořínková z Brodku.

V Olomouckém kraji je podle Jany Vlčkové ze Zdravotního ústavu v Olomouci evidovaných dvaatřicet osob postižených virem HIV. „Ve skutečnosti je jich ale zhruba pětkrát víc,“ řekla Vlčková a dodala, že nakažení lidé nemají povinnost zdravotní ústav informovat. „HIV pozitivní jedinci se většinou léčí v takzvaných AIDS centrech. Nejbližší jsou na infekčních klinikách v Ostravě a v Brně,“ poznamenala Vlčková.

V Prostějově podává lidem z rizikových skupin pomocnou ruku kontaktní centrum Želva. „Těm, kteří mají podezření, že by mohli být nakažení nebo jen chtějí mít jistotu, že jsou zdraví, nabízíme bezplatné anonymní testy na HIV. Klientům odebíráme vzorky slin a posíláme je do laboratoří v Praze,“ uvedla pracovnice centra Iva Součková. „Každý rok se u nás nechávají testovat desítky lidí, mladých i starších, mužů i žen. Za dva a půl roku, co v kontaktním centru pracuji, jsme však nezaregistrovali jediný pozitivní test na HIV,“ dodala Součková.

Peníze ze sbírky, která probíhala ve 165 městech, částečně pokryjí náklady na organizaci přednášek, besed a bezplatné anonymní testování či poradenskou činnost v oblasti sexuálního zdraví.

Podle statistik žije momentálně na zeměkouli asi čtyřicet milionů lidí s diagnózou HIV pozitivní. I když je Česká republika místem, kde je touto infekcí nakaženo relativně málo jedinců, případů v posledních třech letech znatelně přibylo.