Nákladný projekt získal 56 milionovou dotaci. "Celkové náklady přesahují 100 milionů, takže nám stále 50 milionů chybí. Věřím, že nám pomůže Olomoucký kraj a spustíme i veřejnou sbírku," informuje Gabriela Jančíková, starostka Plumlova.

Zámek Plumlov získal dotaci na opravu severní fasády. Jak bude vypadat po opravě? Vizualizace: Město Plumlov, se svolením
Zámek Plumlov dostane novou fasádu. Potřeba je 100 milionů, 56 přijde z dotace

Zámek Plumlov byl postaven v 17. století a nikdy nebyl dokončen. Dostavěno bylo pouze jedno křídlo. Stavba je dominantou celého regionu nejen Prostějovska, ale celé střední Moravy. Unikátní manýristická stavba vysokého zámku bohužel chátrá a ohrožuje nejen návštěvníky. Protože finanční prostředky získané z dotací nepokryjí celkové náklady na opravu, byla vypsána veřejná sbírka.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov.Zámek Plumlov.Zdroj: www.plumlov-zamek.cz

Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 - 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna v pořadí třetím majitelem plumlovského panství. Důvodem této stavby byla absence rezidence, odpovídající jejich bohatství a společenskému postavení. Nástupci Karla z Lichtenštejna, knížeti Karlu Eusebiovi, to příliš nevadilo, neboť se trvale zdržoval ve Valticích, ale jeho syn, podnikavý Jan Adam, se začal zabývat myšlenkou na opravu a přestavbu plumlovského hradu.
Zámek je postaven v ose východ západ ve výšce 70 metrů od hladiny rybníka. Výška je 42 metrů, šířka 16 metrů a délka 61 metrů. Nepoměr mezi výškou a šířkou zámku je dán tím, že nebyl dodržen původní projekt Karla Eusebia, ve kterém od chodby měly být pokoje i na nádvorní straně zámku. Autor projektu na Plumlově nikdy osobně nebyl a umístění zámku nechal na svém synu Janu Adamovi.
Zámek nebyl nikdy dokončen. Unikátem je, že má 9 podlaží. Šest nadzemních pater, půdu a dvě podzemní patra. 

"Rozhodli jsem se vyhlásit veřejnou sbírku. Pro ty lidi, kteří by chtěli nějakým způsobem na opravy zámku přispět," říká starostka, která dodává: "A vůbec ten příspěvek nemusí být velký, protože kdyby každý komu na zámku záleží, ať už je zblízka či zdaleka, nějakým způsobem na jeho opravu přispěl, tak by určitě ve výsledku těchto peněz nebylo málo."

Výtěžek z kulturních akcí zámku pomůže

VEŘEJNÁ SBÍRKA – ZÁMEK PLUMLOV

Národní kulturní památka Zámek Plumlov. Foto: Město Plumlov, se svolenímNárodní kulturní památka Zámek Plumlov. Foto: Město Plumlov, se svolenímZdroj: Deník/VLP Externista

Název sbírkového účtu:
Zámek Plumlov - poklad Olomoucka, oprava pro budoucí generace
Číslo účtu: 131-2097450217/0100

"Budeme se snažit na zámku i v Plumlově jako takovém pořádat v následujícím období některé kulturní akce, jejichž výtěžek či jeho podstatná část půjde vždy na tuto veřejnou sbírku," uvedla závěrem Jančíková.

Národní kulturní památka Zámek Plumlov. Vizualizace: Město Plumlov, se svolenímNárodní kulturní památka Zámek Plumlov. Vizualizace: Město Plumlov, se svolenímZdroj: Deník/VLP Externista