Jde o zdraví

„Zdravil jsem na ulici známou, takže jsem přestal dávat pozor na cestu. Než jsem se nadál, seděl jsem na zemi jednou nohou v kanále,“ popsal nepříjemný zážitek nejmenovaný Prostějovan, kterému na noze zůstala dvaceticentimetrová jizva.

Ochranné mříže a poklopy z kanálových vpustí končí ve výkupnách sběrných surovin. Do kovošrotů je pak lidé často odvážejí nikoliv vcelku, ale rozbité kladivem na několik kusů.

Rozbité mříže

Jsou ale sběrny, kde sběrači kovů neuspějí ani se „zpracovanou“ mříží. „Každý, kdo k nám přijde, se musí prokázat občanským průkazem. Všichni to vědí, proto nám sem podobné věci nenosí,“ uvedl jednatel sběrny Haná Metal v Prostějově Bronislav Khýr.

Mříže a poklopy se ztrácejí z kanálů převážně v odlehlých částech města. Typickou oblastí je například ulice Pod Vinohrádkem v Domamyslicích nebo nově vybudovaná průmyslová zóna.

Protože se některé typy mříží již nedají sehnat, vzniká škoda mnohem vyšší, než kolik za ně vandalové dostanou ve sběrnách.

„Celková rekonstrukce kanálové vpusti nás potom stojí přibližně deset tisíc korun,“ vysvětlil vedoucí střediska komunikací společnosti .A.S.A. TS Prostějov (ASA) Radek Koněvalík.

Kanály raději přivaří

V případě zrekonstruovaných vpustí se opětně ukradené poklopy a mříže dají koupit za přibližně 1 500 korun. ASA. proto často raději mříž na kanál přivaří. „To je ale nevýhodné při čištění kanálů, protože se svár musí nejprve odbrousit,“ poznamenal Koněvalík.

V loňském roce vydalo město na opravy dešťových vpustí přes půl milionu korun, letos už okolo třiceti tisíc. Další „zbytečné“ peníze investuje prostějovská radnice do oprav dopravního značení. Ve sběrnách totiž končí i značky, přestože jsou nezřídka jen terčem řádění vandalů. Pouze zlomek vyvrácených nebo přeražených značek je následkem dopravních nehod.

Značky

Značky bývají nejčastěji poničené na takzvaných barových trasách - v ulicích Barákova, Komenská, Budovcova a Sádky a jejich okolí. Samozřejmě většinou po víkendech.

„Vandalismus na dopravních značkách stál město v loňském roce přes 570 tisíc korun. Letos je to už téměř 190 tisíc,“ vyčíslila škody mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. Zjistit pachatele není jednoduché. V místech, kde na pořádek dohlíží kamerový systém, je situace jednodušší.

Nedávno jedna z kamer zachytila čtyři mladíky, jak se pokoušejí vyvrátit dopravní značku v Olomoucké ulici. Strážník z operačního střediska na místo vyslal dvoučlennou hlídku, která zadržela tři z pachatelů, jednomu se podařilo utéct.

„Pokud někdo poškodí dopravní značku, dopouští se přestupku. Odstranění důležité dopravní značky, kdy může dojít k závažné dopravní nehodě s těžkými následky na zdraví, je pak posuzováno jako trestný čin,“ upozornil ředitel městské policie Jan Nagy.