„Zhotoví je v rámci projektu, jehož autorkou je známá módní návrhářka Jana Berg,“ potvrdil ředitel školy Jiří Snášel.

Šaty nebudou podle jeho slov vycházet z hanáckého kroje. Slíbil, že návrhy představí už příští týden.

Róba prostějovských studentů bude dvacátého března na pódiu prestižní soutěže krásy Česká Miss zářit spolu s šaty ostatních mladých regionálních tvůrců. „Čtrnáct klenotů“ si tak oblékne všech dvanáct finalistek, nynější Česká Miss Iveta Lutovská a speciální host večera.

„Projekt „Čtrnáct klenotů v srdci Evropy“ je pro mě srdeční záležitostí. Chci, aby vzbudil zájem veřejnosti o špičkové krejčovství, jež bylo v naší zemi tradicí, připomenout zlaté české ruce,“ řekla módní návrhářka Jana Berg.

Studenti vybraných oděvních škol nyní díky její pomoci navrhují a tvoří šaty s vědomím, že jejich róby budou na národní i mezinárodní úrovni prezentovat jednotlivé kraje České republiky.

Návrhářka chce, aby projekt podpořil národní hrdost a sounáležitost.

„Zatím je v zemi spíše cítit obrovská řevnivost a na tu jsme příliš malincí,“ vyjádřila se a posteskla si, jak její zaměstnanci, skvělí řemeslníci, stárnou a nemá je kdo nahradit.

Přičichnou tak k poctivé krejčovině

„Řemeslo musíme předat dál. Děcka díky tomuto projektu přičichnou k poctivé krejčovině, budou mít úžasnou šanci dělat něco nového. Uvědomí si, že jde o každodenní dřinu, která jim nepřinese miliony, ale uspokojení z poctivého řemesla a vlastní tvorby,“ prohlásila.

Ředitel Střední průmyslové školy oděvní Jiří Snášel doplnil: „Pro studenty je tento projekt výbornou zkušeností. Navrhovat šaty pro Miss je navíc velmi prestižní, což návrhářům pomůže v kariéře.“

Jana Berg ubezpečuje, že projektem „Čtrnáct klenotů v srdci Evropy“ její práce s mladými tvůrci nekončí. Pro příští rok už chystá další obdobný podnik.