Předchozí
1 z 10
Další

Šantovka District

Vizualizace projektu Šantovka District.Vizualizace projektu Šantovka District.Zdroj: Redstone

Dostavba olomoucké Šantovky bude mít podobu nové čtvrti s náměstím, živým nábřežím a spoustou funkcí. Ambiciózní projekt vloni v říjnu představila developerská skupina Redstone podnikatele Richarda Morávka. Výstavbu poslední etapy proměny území někdejšího browfieldu po chemičce Milo chce investor zahájit v letošním roce. Stavba samotná by měla trvat zhruba dva roky. Investiční náklady společnost odhaduje na tři miliardy korun.

Zatímco podle původního projektu měla vzniknout přístavba Galerie Šantovka se čtyřmi nadzemními patry propojená se stávajícím obchodním centrem „pasáží“ nad tramvajovou tratí a vodním tokem, upravený záměr dotváří území naproti centra do podoby nové čtvrti. „Na druhém břehu Mlýnského potoka, kde se dnes parkuje, by měla vzniknout celá řada nových budov, veřejné prostranství, přívětivý městský prostor se širokou škálou různých funkcí,“ přiblížil Richard Morávek, zakladatel skupiny Redstone a předseda správní rady Galerie Šantovka.

Vizualizace Šantovka District
Nová Šantovka osloví i internetovou generaci Z, věří architekt Bishop

Nový záměr podle tvůrců zohledňuje poslední trendy soudobé architektury a urbanismu. „Zákazníci mění své preference, modely chování i hodnotový systém,“ uvedl britský architekt Robert Bishop z atelieru StudioN, jenž navrhl podobu stávajícího centra Galerie Šantovka.

Základním rysem upraveného projektu je podle investora jeho otevřenost a vzdušnost. Přes Mlýnský potok budou novou čtvrť se stávajícím obchodním centrem propojovat lávky, náměstí jako ústřední veřejné prostranství čtvrti doplní síť ulic s živým parterem. Otevřené fasády podle tvůrců budou zvát do zastřešené ulice s možností celoročního provozu.

Vizualizace projektu Šantovka District v Olomouci
Šantovka 2 se rozroste v nový obří District, na nákupy i relax. Takto má vypadat

Šantovka District má obsahovat

Šantovka River – nová část má citlivě navázat na koryto Mlýnského potoka, na jehož břehu vytváří živé nábřeží, které umožní lidem přístup k vodě.

Šantovka Foodie - k rozšíření nabídky kvalitní gastronomie v Olomouci podle investora přispěje část se stylovými restauracemi a hospůdkami,

Šantovka Amfi - ústředním veřejným prostranstvím nové čtvrti bude náměstí, které umožní pořádání nejrůznějších akcí v průběhu celého roku, například koncerty nebo veřejné bruslení.

Šantovka Mall má zase rozšířit nabídku obchodů a služeb.

Šantovka Hall – v objektu najdou lidé polyfunkční sál inspirovaný pražským projektem Fórum Karlín, který nabídne prostory pro divadlo, muzikály, konference, výstavy nebo společenské akce.

Šantovka Play - volnočasová zóna pro zábavu a různé aktivity pro všechny věkové skupiny. Nabídne například lezecké stěny nebo trampolíny.

Šantovka Apartments – součástí záměru je také rezidenční část a počítá se také s výstavbou čtyřhvězdičkového hotelu řetězce AC Hotels by Marriott.

Šantovka Workcenter - projekt zahrnuje i prostory pro kanceláře, podnikání a vzdělávací aktivity.

Šantovka Tower - dominantou nové části města má být plánovaná výšková budova.

Zdroj: Redstone

Kulturní dům Zábřeh

Vizualizace nové podoby kulturního domu. Pohled od pošty, přístavba v hnědé barvě.Vizualizace nové podoby kulturního domu v Zábřehu. Pohled od pošty, přístavba v hnědé barvě.Zdroj: Město Zábřeh

V Zábřehu v prosinci zavřel kulturní dům. V těchto dnech startuje jeho rozsáhlá rekonstrukce za 65 milionů korun. Potrvá minimálně jeden rok.

Původně město uvažovalo rozdělit rekonstrukci kulturního domu do tří etap, práce však nakonec proběhnou naráz.

Rekonstrukcí projde velký sál včetně elektrorozvodů a audiotechniky. Vedle foyer směrem k Postřelmovské ulici vznikne přístavba. Do ní se přesune infocentrum, toalety, šatna a bar. Foyer se tak zvětší, což umožní konat v něm akce komornějšího charakteru. Celá budova se navíc zateplí.

Město se na rekonstrukci významného stánku snažilo získat dotaci z Národního plánu obnovy, avšak neuspělo. Vedení města se závěrem nesouhlasí a obrátilo se na Evropskou komisi s žádostí o prověření dotačního řízení.

Smetanka Park

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v OlomouciVizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v OlomouciZdroj: DRFG Real Estate

Moderní komplex Smetanka park s více než čtyřmi stovkami bytů se má během podzimu začít stavět na místě nevyužívaného brownfieldu u Fibichovy ulice. Za proměnou stojí brněnská investiční skupina DRFG.

Vizualizace bytového komplexu Smetanka Park nedaleko olomouckého hlavního nádraží
U olomouckého nádraží vyroste Smetanka Park se stovkami bytů. Takto má vypadat

Kromě bydlení se počítá s obchodními plochami a kancelářemi. Neměla by chybět ani školka, kavárny nebo fitness. „Více než třetina celkové plochy je vyčleněna pro obchodní centrum i menší obchůdky. Počítá se také s kancelářemi. Stejně tak se nabízí využít část prostor pro kreativce v rámci podpory olomouckého startupového a kulturně-kreativního ekosystému pro mladé umělce a studenty,“ sdělila mluvčí společnosti Monika Brichtová s tím, že v budoucím vnitrobloku má vzniknout také sportovní a dětské hřiště. Projekt má být realizován ve třech etapách a dokončen zhruba do pěti let.

Hotovo by mělo být zhruba v roce 2028

Bývalý EMOS v Přerově

Rekonstrukcí nevzhledné administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka 16, které místní neřeknou jinak, než bývalý Emos, vznikne nové sídlo magistrátu (vizualizace)Rekonstrukcí nevzhledné administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka 16, které místní neřeknou jinak, než bývalý Emos, vznikne nové sídlo magistrátu (vizualizace)Zdroj: Se souhlasem Magistrátu města Přerova

Ještě v lednu propukne nejnákladnější rekonstrukce budovy v majetku Přerova. O tom, zda bylo prozíravé koupit „bývalý Emos“ na Masarykově náměstí, se vedly dlouho debaty.

Administrativní objekt je starý půl století a vzhled do historické podoby náměstí nezapadá. Nakonec bylo rozhodnuto zchátralou budovu zrekonstruovat a proměnit v nové sídlo magistrátu. Přijde to na 300 až 312 milionů korun bez DPH.

Zástupci vedení města podepsali v pátek dopoledne smlouvu s firmou, která provede rekonstrukci zchátralé budovy bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově pro potřeby magistrátu. Jedná se o největší městskou zakázku, jejíž cena se pohybuje kolem 360 m
Ostudný Emos změní tvář. Stavba nového magistrátu za 360 milionů byla odklepnuta

Počítá se nejen s kancelářemi. „Nebude to úřad, kde se ve tři nebo v pět odpoledne zavře a už sem nikdo nevstoupí. Přístupná bude kavárna s vyhlídkou na střeše, odkud se budou moci lidé podívat do okolí. Architektonicky zajímavým prvkem je schodiště, vedoucí podél průhledné fasády,“ přiblížil Igor Kovačevič, který pro město zajišťoval soutěžní dialog.

Proměna ostudy centra Přerova skončí v roce 2025 a na začátku roku 2026 předá zhotovitel dílo město.

Sanatorium

V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.Zdroj: Redstone, se souhlasem

Nové sanatorium s kapacitou 120 lůžek má vyrůst nedaleko areálu Fakultní nemocnice Olomouc na pozemcích mezi ulicemi Rošického a Okružní. Klientům nabídne nadstandardní péči během stabilizace zdravotního stavu aby se co nejdříve mohli vrátit do domácího prostředí.

Součástí služeb bude nepřetržitá ošetřovatelská péče. Investorem a zároveň vlastníkem objektu v Neředíně bude společnost Redstone Power, provozovatelem nového sanatoria pak bude společnost Senatorium Olomouc ze skupiny PHF Senatorium.

V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.
Nové sanatorium v Olomouci, postaví jej developer Morávek. Pomůže to i fakultce

„Během léčby pacienta budou mimo lékařské a ošetřovatelské péče zajištěny také služby fyzioterapeuta, ergoterapeuta, logopeda, aktivizačních pracovníků nebo nutričního terapeuta,“ přiblížil Petr Hlávka, mluvčí developerské a investiční společnosti Redstone, jejímž zakladatelem je olomoucký podnikatel Richard Morávek.

Velkým benefitem olomouckého zařízení bude možnost častějších návštěv pacientů jejich blízkými. Pacienti se podle investora budou moci uzdravovat přímo ve městě, kde žijí.

DOKONČENÉ LETOS

BEA campus Olomouc

BEA campus Olomouc.BEA campus Olomouc.Zdroj: RCO

Výstavba BEA campusu Olomouc finišuje etapu nesoucí název BEA city business residence. Nová část areálu je vyprojektována podle principů moderní polyfunkční městské čtvrti, jež bude otevřena pro volnočasové aktivity a služby pro širokou veřejnost, ale současně se stane zázemím pro expertní firmy a vzdělávací instituce, které budou přispívat k hospodářskému rozvoji kraje.

Čtvrtina rozvíjeného území je vyčleněna pro zeleň, která je soustředěna především ve vnitřním zatravněném kruhu budov otevřených směrem k řece, kde vzniká klidová zóna.

„BEA campus Olomouc podél ulice Kosmonautů bude dokončen do roku 2024. Současná etapa výstavby završuje řešení celého areálu jako moderní městské čtvrti, kde v nových objektech bude prostor pro vzdělávání, byznys a zdravotnictví,“ avizoval vloni mluvčí společnosti Tomáš Jelínek.

Investorem výstavby BEA campusu Olomouc je společnost RCO.

DOKONČENÉ LETOS

Fotbalový stadion v Prostějově

Vizualizace nové podoby fotbalového stadionu v ProstějověVizualizace nové podoby fotbalového stadionu v ProstějověZdroj: Reprofoto: DENÍK/Zdeněk Vysloužil

O zásadní rekonstrukci stadionu se začalo nahlas hovořit počátkem roku 2022. V těchto dnech běží naplno. Důvodem proměny jsou požadavky České fotbalové asociace (FAČR), aby stadion splňoval přísné ligové parametry.

Projekt počítá s vybudováním nových montovaných tribun s požadovaným zázemím pro diváky a hráče nebo zmenšením zmenšením tréninkového hřiště s umělým povrchem. Součástí rekonstrukce jsou i nové rozvody inženýrských sítí, vybudovány retenční objekty na zadržování dešťové vody, která bude využívána pro provoz areálu. Dojde k rekonstrukci trávníku a osvětlení hřiště.

Dále budou provedeny stavební úpravy provozních budov pro zázemí fotbalového klubu, rozhodčích a mediálních pracovníků dle podmínek FAČR. Stávající tréninkové hřiště bude upraveno pro potřeby základní školy E. Valenty,

Počítá se s komunikacemi pro provoz a pěší. Součástí projektu jsou i parkovací plochy v okolí.

Náklady na celý projekt by se měly okolo 160 milionů korun a realizovat by se měl na dvě etapy. Předpokládaná investice v rámci první etapy, která bude ukončena v letošním roce, činí 72 milionů korun, bez DPH.

DOKONČENÉ LETOS

Autobusové nádraží Litovel

Zrekonstruované autobusové nádraží v Dukelské ulici v Litovli, 11. prosince 2023Zrekonstruované autobusové nádraží v Dukelské ulici v Litovli, 11. prosince 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

V moderní dopravní terminál se během pár měsíců proměnila někdejší ostuda Litovle, po jejíž kompletní rekonstrukci volali místní roky. Již v těchto dnech by měl začít sloužit cestujícím.

Roky vyhlížená proměna autobusáku vybudovaného v 60. letech měla začít už předloni na podzim, kdy investici slavnostně zahájil dopravce, společnost ČSAD Ostrava vlastnící areály pro poskytování služeb spojených s osobní a nákladní dopravou. Komplikace nastaly u povolování dešťové a odpadní kanalizace v areálu.

Nový terminál zahrnuje moderní výpravní budovu, kde cestující najdou čekárnu, sociální zázemí a nově také informační kancelář, která na původním autobusovém nádraží nebyla. Čekárna bude klimatizovaná a pokryta wifi signálem. Ve zbylé části objektu bude zázemí pro řidiče.

Nástupní stanoviště nově kryjí přístřešky a budou zde označníky zastávek, k dispozici bude i moderní informační systém, včetně zabezpečení.

Při stavbě použila firma modulární systém Cubespace, což podle ČSAD Ostrava umožnilo realizaci zrychlit.

Celkové náklady na výstavbu moderního terminálu přesáhnou 30 milionů korun.

DOKONČENÉ LETOS

Domov pro seniory Šternberk

Vizualizace nového domova pro seniory ve ŠternberkuVizualizace nového domova pro seniory ve ŠternberkuZdroj: Zdroj Město Šternberk

V příjemné lokalitě v sousedství Tyršových sadů a zároveň blízko centra vloni v dubnu zahájilo město Šternberk výstavbu nového domova pro seniory. Celkové náklady činí 171 milionů korun. Městu se podařilo získat dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši necelých 60 milionů korun.

V novém zařízení sociálních služeb najde domov pět desítek seniorů, což podle radnice odpovídá dlouhodobé poptávce občanů a praxí dlouhodobě ověřené provozní efektivitě v počtu potřebných pracovníků a velikosti provozního zázemí.

V částečně zapuštěném suterénu budou podle projektu umístěny obslužné prostory přístupné samostatným vstupem. „O úroveň výše hlavní podlaží umožňuje bezbariérové uspořádání prostor pro klienty s výstupem do zahrady pro každý pokoj,“ přiblížila mluvčí radnice Irena Černocká.

Prosklené dveře z pokoje do zahrady umožní propojení vnitřních společných prostor, které tak mohou zůstat přehledné pro personál a uživatelsky příjemné pro klienty.

„Tato koncepce umožňuje budoucí zvýšení kapacity domu rozšířením o další patro,“ vysvětlila mluvčí.

Podle původních plánů by mělo být hotovo do konce listopadu, kdy by se do nového domova mohli začít stěhovat první obyvatelé.

DOKONČENÉ LETOS

Nadjezd Holice

Plánovaný nadjezd v Holické ulici v Olomouci.Plánovaný nadjezd v Holické ulici v Olomouci.Zdroj: MORAVIA CONSULT Olomouc

Přemostění železničního koridoru v olomoucké Holické ulici přinese řidičům velkou úlevu. U přejezdu museli často a dlouho čekat, až se zvednou se závory. Zvýší se bezpečnosti provozu. Součástí mostu budou i vyhrazené pruhy pro cyklisty.

Stavební práce a s nimi spojené dopravní omezení v místě stávajícího přejezdu s označením P6532 na silnici III. třídy začaly vloni v červnu a naplánovány jsou na rok a půl. Celkové investiční náklady akce dosahují 375 milionů korun.

Přeložka stávající silnice o délce 468 metrů bude obousměrná s vyhrazenými jízdními pruhy pro cyklisty. Pro pěší vznikne jednostranný chodník. Nadjezd budou řidiči překonávat maximální rychlostí 50 km/h. Součástí stavby je také přeložka účelové komunikace spojující Holickou a Technologickou ulici, modernizace přinese chybějící cyklopruhy a chodník.

Uzavírka v Holické ulici by podle harmonogramu měla skončit 5. prosince 2024.