Nové pracovní příležitosti vítá nejen prostějovská radnice, ale i nezaměstnaní.

„Jsem skoro dva roky bez práce a nebýt různých brigád a přivýdělků, kterými se snažím zalepit díru v rozpočtu, tak nevím, jak bychom to dělali. V létě je přece jenom víc pracovních příležitostí, protože se rozjíždí sezónní práce, ale jinak je to bída. Kdybych měla stálé zaměstnání, tak by se mi moc ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká je situace na trhu práce, bude jenom dobře, když tady vzniknou nová pracovní místa," míní Kamila Rychtářová z Prostějova.

Největší pobočka v Evropě

Firma Mubea projevila zájem o pozemky v průmyslové zóně o celkové rozloze bezmála 7,3 hektarů. Na pozemku měla původně postavit společnost Modřany Power výrobní závod, k tomu však nikdy nedošlo a pozemky se vrátily do vlastnictví města.

„Firma plánuje v první fázi zaměstnat pět set lidí, ale postupně by zde mohla najít práci až tisícovka lidí. Pokud by zde firma výrobní areál postavila, stal by se Prostějov největší pobočkou koncernu v Evropě," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Uplatnění ve firmě by našli nejen lidé bez práce, ale i studenti středních škol.

„Firma nabízí učňovské školství, v rámci něhož chce spolupracovat s našimi středními školami a dávat studentům stipendia," uvedl náměstek primátora.

Firma Mubea projevila zájem o pozemky v průmyslové zóně o celkové rozloze bezmála 7,3 hektarů.

Firma Mubea projevila zájem o pozemky v průmyslové zóně o celkové rozloze bezmála 7,3 hektarů. Zdroj: magistrát města Prostějova

Rozjíždí se konkurenční boj

Za jakou cenu by celosvětový výrobce automobilových dílů mohl parcely získat, zatím není jasné.

„Vypsali jsme záměr prodeje pozemků společnosti Mubea, a to podle podmínek stanovených znaleckým posudkem. Už při potenciálním projednávání výstavby areálu společnosti Amazon v Prostějově jsme se setkali s tím, že mezi jednotlivými průmyslovými zónami v České republice panuje ostrý konkurenční boj. Vím o tom, že firma Mubea-HZP má nabídky na výstavbu nového výrobního areálu z různých lokalit naší země, které se předhání ve výhodnosti podmínek prodeje pozemků, proto Prostějov nemůže stát stranou," nechtěl blíže zatím konkretizovat nabídku města Jiří Pospíšil.

Vedení radnice však nechce o investora přijít.

„Všechna jednání povedeme k tomu, aby sídlo této prosperující firmy v České republice zůstalo v Prostějově. Uvažujeme i o nějaké pobídkové ceně, abychom firmu udrželi. Její nabídka pracovních míst pro stovky lidí je pro nás velmi důležitá," potvrdil Jiří Pospíšil.

Příliv nových pracovních míst by pomohl ke snížení nezaměstnanosti v regionu.

„Nejvíce pracovních příležitostí nabízí úřad práce stále pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři," potvrdil analytik olomouckého Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Firma hodlá zahájit výstavbu nového areálu v příštím roce, aby v polovině roku 2016 otevřela výrobu ve zkušením provozu. V plném provozu by nová továrna měla fungovat od 1. ledna 2017.