„Jsem skoro dva roky bez práce a nebýt různých brigád a přivýdělků, kterými se snažím zalepit díru v rozpočtu, tak nevím, jak bychom to dělali. V létě je přece jenom víc pracovních příležitostí, protože se rozjíždí sezónní práce, ale jinak je to bída. Kdybych měla stálé zaměstnání, tak by se mi moc ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká je situace na trhu práce, bude jenom dobře, když tady vzniknou nová pracovní místa," míní Kamila Rychtářová z Prostějova.

Společnost, která patří k celosvětovým leaderům v oblasti odlehčených konstrukcí pro automobily, nyní v Prostějově zaměstnává 932 lidí a další stovky nových míst zde chce vytvořit.

„Začátek výstavby nového výrobního areálu je v plánu během roku 2015 a uvedení do provozu se předpokládá v průběhu roku 2017," nastínil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Město prodalo firmě pozemky v průmyslové zóně za 23 milionů korun.

„Jedná se o cenu na základě znaleckého posudku. Je to jediná příležitost, jak zaplnit průmyslovou zónu firmou, která má budoucnost. Firma zde působí už patnáct let, je stabilní a významně ovlivňuje zaměstnanost na Prostějovsku," uvedl Jiří Pospíšil.

Vybudovali i učňovské středisko

Uplatnění ve firmě najdou i učni a studenti.

„Vybudovali jsme učňovské středisko, ve kterém jsme vychovali 26 učňů a deset vysokoškoláků," řekl Štěpán Urbanec, jednatel společnosti, s níž nyní spolupracuje 89 učňů a studentů a osm vysokoškolských studentů.

Nezaměstnanost v regionu

Ačkoli je na tom Prostějovsko s nezaměstnaností nejlépe v kraji, vznik nových pracovních míst regionu pomůže.

„V říjnu ještě očekáváme spíše další mírný pokles nezaměstnanosti, ale od listopadu už začne počet lidí bez práce pravděpodobně růst. Souvisí to s ukončením sezónních prací v zemědělství, lesnictví, stavebnictví a dalších odvětvích," uvedl olomoucký analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Nezaměstnanost se v regionu zastavila na 6,6 %, dvě města z regionu dokonce vykazují nejnižší nezaměstnanost v kraji. „Prvenství si drží Němčice nad Hanou s pěti procenty, druhé místo zaujímá Konice s 5,8 %," uvedl Jaroslav Mikšaník.

Úřady práce nabízejí stále nejvíce pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické a strojírenské profese. Necelou pětinu všech nabídek práce tak tvoří příležitost pro soustružníky, zámečníky, svářeče, nástrojaře, mechaniky a opraváře strojů.

„Stále je vysoká poptávka po řemeslnících z oblasti stavebnictví a po řidičích nákladních automobilů. Vysoký zájem je i o pracovníky služeb, zejména o prodavače, číšníky a servírky a kuchaře. Zájemci s vyšším vzděláním mají šanci na uplatnění jako technici v různých oborech," nastínil situaci Jaroslav Mikšaník. (ham)