Několik odrůd na pěti hektarech by mělo plodit až do poloviny prázdnin.

"Máme úplně novou jahodárnu s devíti odrůdami. Počítáme s tím, že by se mělo sklízet pět až sedm týdnů, samozřejmě záleží na počasí," informuje majitel prostějovské jahodárny Ondřej Dostál s tím, že by měl být zájem lidí uspokojen.

Úroda se s loňským rokem nedá srovnávat.

"Letošní situace je diametrálně odlišná. Loni jsme měli jahody napadené a museli jsme celou jahodárnu zlikvidovat. Navíc bylo chladno a hodně pršelo," ohlíží se za nevydařeným rokem Dostál a dodává: "Vysadili jsme pět hektarů nových jahod a máme top kvalitu. Myslím, že už lepší jahody mít ani nemůžeme."

Na mistrovství republiky v Praze získalo taneční studio Free Dance z Prostějova tři zlaté a dvě stříbrné medaile
Prostějov taneční baštou! Pět mistrovských medailí překvapilo i šéfku studia

Velikost a chuť je s dovozem nesrovnatelná.

"Minulý týden jsem si koupila jahody u silnice a podle těch, co si trhám tady se to nedá srovnat. Tyhle jsou tvrdší, šťavnatější a hlavně chuťově jsou úplně jinde. Zastavím se zde letos asi víckrát," culila se dám s plným košíkem sytě červených plodů.

Zájem je slušný, samosběr je závislý na počasí.

"Největší nápor byl hned po otevření ráno. Musím říci, že lidé ale chodí průběžně a nevznikají fronty. Noční déšť nevadil, protože máme jahody na slámě. Nesbíralo by se pouze v případě dvoudenního či déle trvajícího deště. Je potřeba, aby lidé sledovali naše webové stránky, tam vždycky oznámíme, kdy se bude sbírat. Budeme se ale snažit mít otevřeno denně od deseti do šesti," informuje plantážník z Určické ulice.

Cena byla ponechána loňská. "Pětasedmdesát korun za kilo prvotřídní české kvality, není vysoká cena. Naše jahody jsou přirozeně vypěstované z vody a slunce," uzavírá Dostál.