Raný česnek budou zákazníci vlastnoručně sklízet ze třech hektarů.

Začíná se příští sobotu

„Česnek je velmi pěkný, silné chuti a je ho dostatek. Zákazníci se mohou těšit,“ zval pěstitel Ladislav Kašpar na samosběr, který startuje v sobotu 29. června v 7 hodin ráno.

Mírná zima plodině přála a abnormální počasí koncem zimy a na jaře jí neubralo na kvalitě.

Protože vloni byl zájem o česnek a další plodiny, které jsou k samosběru až koncem srpna, extrémní a stovky motorizovaných zákazníků u obce způsobily kolaps v dopravě, rozhodl se pěstitel vyzkoušet novou taktiku. Cena česneku, která bude opět lidová, se bude měnit v čase.

Ceny budou lidové

„Zkusíme model sestupné ceny. Lidé si budou moci vybrat, za kolik chtějí česnek koupit. Cílem je, že by se nemuseli potkat zákazníci v jeden čas. Rozdíl v ceně není velký, ale může to rozložit zájem zákazníků,“ vysvětlil pěstitel strategii.

Cena za kilogram vlastnoručně sklizeného česneku začne na 80 korunách.

„Druhý den bude za 70 korun a další dny pak o deset korun levnější. Do vysbírání, to je potřeba zdůraznit,“ upřesnil.

Nově také částečně ořeže natě. Lidé nebudou muset „zbytečně“ platit za to, co v kuchyni nezužitkují, a současně jim zeleninu předpřipraví ke správnému uskladnění. Vloni, kdy samosběr česneku ve Vojnicích nabídl poprvé, mnozí zákazníci na poli řezali natě hned za palicí.

„Což je špatně. Zásadní chyba,“ poukázal.

Zloděje zaznamená technika

Na pozemcích s česnekem, i dalšími plodinami, má pěstitel instalované zařízení, které zaznamená pohyb případných zlodějů. Už zaznamenal první zájemce, kteří sklízeli bez placení.

„Byli to takoví ‚ochutnávači‘, nic velkého. Dorazil jsem hned na místo a vysvětlil jim, co se sluší,“ poznamenal Ladislav Kašpar.

Parkovacích míst bude podle něj příští sobotu dostatek

„Chceme předejít problémům. Umístěny budou dopravní značky se zákazem stání, komunikace bude prázdná,“ dodal.

Po sklizni česneku bude ve Vojnicích sezona pokračovat koncem srpna, kdy pěstitel nabídne k samosběru cibuli, melouny a rajčata. Přikročil k redukci doposud nabízených druhů zeleniny. Zcela upustil od kořenové zeleniny a ke sklizni letos nebude ani zelí. Na výnosech těchto plodin se vloni podepsalo počasí a zejména hraboši.

„Vloni jsem třikrát přesíval červenou řepu, a stejně z ní nic nebylo. Muselo dojít k redukci. Chci jít cestou maximální kvality,“ vysvětlil změnu.

Daří se cibuli i melounům

Cibule na novém pozemku prosperuje díky dostatku vláhy velmi dobře. Sklízet se budou koncem srpna ze sedmi hektarů celkem čtyři odrůdy. V případě melounů očekává pěstitel meziročně podstatně větší výnos. Pěkné jsou na pohled i porosty keříčkových rajčat, o které byl vloni velký zájem.

Cena cibule bude vzhledem k očekávané úrodě a redukci nerentabilních plodin nižší než vloni.

„Osm korun, maximálně devět. Meloun podobně,“ prozradil pěstitel cenu - ne za jeden kus, ale kilogram zeleniny.

Sběr česneku přímo z pole letos nabídne také soukromý zemědělec Leon Vlček v Blatci u Olomouce. Zde se startuje 4. července v 7 hodin a sklizeň pokračuje do vysbírání. Cena za kilogram činí 90 korun. Zákazníci budou moci na poli u obce pořídit i další zeleninu - brambory a cibuli.

SAMOSBĚR ČESNEKU

otevírací doba / cena za 1 kg:

29.6. (7.00 - 17.00)/ 80,- Kč
30.6. (7.00 - 17.00)/ 70,- Kč
1.7. (8.00 - 17.00)/ 70,- Kč
2.7. (8.00 - 17.00)/ 70,- Kč
3.7. (8.00 - 17.00)/ 60,- Kč
4.7. (8.00 - 17.00)/ 60,- Kč
vše do vysbírání