„Původním vzděláním jsem zdravotní sestra. Díky tomu si snadno přeložím etiketu u výrobku, což se mi hodí v mém povolání. Vše je spojeno se vším, a proto je důležité přemýšlet nejen nad typem pleti, ale i nad stravou, která se nám zrcadlí v obličeji," říká Veronika Běhalová, se kterou jsme si povídaly o domácí kosmetice.

Jak vás napadlo vyrábět si doma vlastní krémy či zubní pastu?

Začala jsem před třemi roky kvůli dceři. Věděla jsem, co je a není v kosmetice dobré, protože i v práci používám přírodní kosmetiku, ale pořád je do určité míry farmaceuticky upravená. Pro dceru jsem však chtěla něco čistě přírodního. Začala jsem si dělat nejprve domácí krémy. Pro malé děti, které nemají žádný zdravotní problém, úplně stačí směs bambuckého másla, kokosového oleje, občas přidat mandlový nebo měsíčkový olej a nějaký vitamín. A tímto je mazat.

Obzvlášť důležité je vyhnout se ropě, kterou obsahuje i dětská kosmetika. Když jsem při narození dcery dostala nějaké kosmetické vzorečky, začala jsem zkoumat etikety a nestačila jsem se divit, z čeho je složená. I v pěnách do vody je hodně chemie, která dítěti pronikne do pokožky, protože nemá tak silnou ochrannou vrstvu pokožky jako dospělý. Držím se hesla, že co by člověk nesnědl, to by neměl dávat dítěti zvenku.

Doma si vyrábíte úplně všechno, od zubní pasty, krémů až po prací prášek. Jak náročná je příprava domácí kosmetiky?

Nejvíce času zabere, než člověk nakoupí všechny věci a porozumíte tomu. Nejlepší je nakoupit vše na internetu, kde to není těžké sehnat. Základem je vždy přírodní bambucké máslo a kokosový olej, který používám úplně na všechno. I když se vám nechce dělat krém, tak se stačí natřít jenom kokosovým olejem, který se dobře vstřebává do pokožky a pleť je jemnější. Může to tak vypadat, ale člověk po něm nezůstane mastný.

Jakmile má člověk všechny ingredience, je výroba domácí kosmetiky velmi jednoduchá. Nemůžete nic udělat špatně. Jenom když smícháte kokosový a mandlový olej, zahustíte to včelím voskem a rozpustíte na co nejnižší teplotu, je z toho krém. Pokud dáte směs na chvíli do mrazničky, vytáhnete a ušleháte, máte z toho krém, na jehož konzistenci jsou lidé zvyklí z obchodu.

Jak dlouho domácí kosmetika vydrží?

Jde o to, jestli do ní přimícháte něco na vodní bázi, nebo ji necháte jen na olejové bázi. Výrobky s vodní bází vydrží méně, zhruba tři měsíce v ledničce. Já vodní bázi nevyžaduji, protože olejová báze také hodně hydratuje, zvlášť když na to navážete nějaké vitamíny. Ale není potřeba skladovat věci v ledničce. Rozdíl je v tom, že olej v ledničce více ztuhne, ale dobré látky zůstanou

Je domácí kosmetika dražší než ta z drogérie?

Pokud máte krém s ropou a dáte za něj 150 korun, tak se vám to může zdát drahé. Ale na kvalitě určitě ušetříte. (ham)

Recept na zubní pastu Základem je 5 lžiček kokosového oleje, k tomu přidáte čajovou lžičku stévie (upravuje PH v ústní dutině a harmonizuje), půl čajové lžičky pravé himalájské soli (i růžové, která je hodně zdravá a obrušuje sklovinu), 3 kapky přírodního extraktu – mátový, žvýkačkový (ale nemusí být vůbec), půl čajové lžičky kurkumy (má bělící a protizánětlivý účinek). Vše smícháte dohromady.