Líbí se Vám park?
Vyrůstal jsem v něm, mám k němu silný citový vztah, jako kluk jsem v něm hrával kuličky. Myslím si, že je to nejhezčí park v Prostějově.
To myslíte vážně? Vždyť stromy ve Smetanových sadech jsou jistě hezčí. Ano, v Kolářových sadech stromy tak hezké nejsou, ale park je velký a stromů je zde spousta. Dřeviny nemusí být jen hezké. Sám nejsem fešák a ani u stromů nejde jen o krásu. (úsměv).

Jaká je tedy funkce stromů v parku?

Zachycují prach a okysličují vzduch, stíní.

Myslíte si, že stísněné a někdy také nemocné stromy takovou schopnost mají?
Jistě větší než mladé stromky. Mám také obavu z vandalismu a sucha, které podle mého mínění nemusí spousta nových mladých stromů přežít.

Pokusíte se úplně zastavit projekt kácení a nové výsadby?

V podobě, s jakou radní přišli, ano. Park je v současnosti ve špatném stavu, protože byl dlouhodobě zanedbáván. Kdo dá ale záruku, že bude péče v budoucnu lepší? Není známo, kolik peněz bude kvalitní péče o park stát, a jak se bude jeho údržba výhledově financovat. Na takové otázky radní zatím neodpověděli.

Víte o stromech, které se mají pokácet?
Ano, park jsem na základě plánů města procházel, s některým kácením souhlasím, jiné odmítám. Například na břízách, které jsou prý napadené houbami, jsem žádné houby nenašel. Souhlasím ale třeba s pokácením starých topolů.

Jsou vám známy důvody, proč se kácení připravuje?
Argumenty postavené na požadavku zajištění bezpečnosti pro uživatele parku jsou scestné. Podívejte se třeba na úrazovost při sportu nebo na silnicích. Parky jsou z tohoto pohledu statisticky jedním z nejbezpečnějších míst.

Zajistil jste si oponentní posudek nějakého znalce?
Nechci za něj platit, myslím si, že by byl hodně drahý. Jak by se tedy, podle vás, měla situace v Kolářových sadech řešit? Navrhuji kácet postupně, uvážlivě a pak dosazovat. Snažil bych se také zajistit slušné prostředky na údržbu sadů v dlouhodobé perspektivě.