Zeleň v Kolářových sadech by se po masivním kácení měla postupně dosazovat a vzniknout by měl i nový ovál pro bruslaře. Někteří občané kácení odmítají, mají totiž ke zdejším stromům osobní vztah. Mnohé z nich také pobuřuje právě připravovaný asfaltový pruh pro in-lineisty.

„S nevolí se dívám na změny v charakteru městského parku,“ tvrdí Jan Navrátil, ekologický aktivista a častý kritik zásahů zastupitelů do městské zeleně. „Vadí mi i dlažba na cyklostezce v parku a asfalt pro bruslaře už zde podle mě nemá co dělat,“ odmítal zprvu některé změny Navrátil.

Po diskuzi s místostarostou Miroslavem Pišťákem názor přehodnotil. „Nadšený nejsem, ale stezku neodmítám,“ tvrdí aktuálně. Co se týká stromů, je podle něj nutné více komunikovat a pečlivěji se o dřeviny starat. Jak dodává, rozhodnutí nelze prý nechávat jen na odbornících.„Uvědomuji si, že toto je největší zásah do charakteru parku od doby jeho vzniku v roce 1932,“ uvedl místostarosta Vlastimil Uchytil. Stromy podle něho stejně jako každý jiný organismus stárnou. „Nechali jsme si od odborníků dendrologů vypracovat posudek a stromy, které jsou potenciálně nebezpečné, třeba pádem větví či vyvrácením celého kmene, na doporučení specialistů ošetříme,“ potvrdil Uchytil.

Co nejde zachránit, je třeba odstranit

„Chápu, že se někomu kácení nemusí líbit, ale jde o bezpečnost a zdraví lidí. Stromy pak dosadíme v ještě větším počtu,“ slíbil místostarosta. Chápe, že ač město bude vysazovat už teď vzrostlejší stromy, tak lidé snad ocení novou tvář parku možná za dvacet let.

„O změnách ale ještě není rozhodnuté,“ upřesnil Miroslav Pišťák. Jisté zatím je, že v parku bude ovál pro bruslaře, který už městská rada schválila. Co dál s dřevinami, o tom budou radní rokovat na konci července. Obnova parku by měla stát asi pět a půl milionu korun.

„Dendrologický průzkum dělal jeden z největších českých odborníků Pavel Šimek z Lednice,“ informovala Martina Cetkovská, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prostějově. Na základě jeho posudku a díky spolupráci se zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny město získalo na obnovu zeleně už v červnu dotaci dva a čtvrt milionu korun.

Prostějovany nejvíc pobouřilo kácení aleje bříz, které někteří dokonce označují jako svévoli radních. „Březová alej je stará, nemocná, stromy jsou vytáhlé, břízy byly před lety vysázeny příliš blízko sebe,“ tvrdí Libuše Plevová, vedoucí oddělení ochrany přírody a lesa na odboru životního prostředí.
Celá stará alej se podle projektu vykácí a její místo zaujmou nové břízy ve velikosti obvyklé pro výsadbu na území města. Nové stromy se vysadí dále od sebe, aby se mohly volně rozpínat do prostoru a vynikla jejich krása v olistěné koruně.

Podle osazovacího plánu se lidé, kteří park hojně navštěvují, budou v případě, že radní na projekt kývnou, moci těšit třeba z azalek, svíd, dřišťálů, růží, či tavolníků. Na Mlýnském náhonu pokvetou na jaře blatouchy a úpolíny.

Současné plány ale neřeší rekonstrukci celého parku. Ve velkém trojúhelníkovém cípu před hvězdárnou se už dříve uvažovalo o zřízení rybníčku. Obyvatelé blízkého sídliště však měli strach z komárů a kvůli jejich stížnostem byl projekt pozastavený. „Jak tento prostor vyřešíme, zatím nevím,“ doplnil Pišťák.