„Do Hrubčic jsem se přestěhovala po svatbě a přivedla jsem tady na svět čtyři děti," usmála se Božena Stužková, která ani ve svém věku nezahálí a stále se věnuje oblíbené četbě knih a aktivně sleduje aktuální dění.Božena Stužková z Hrubčic oslavila sté narozeniny

„Je pravda, že špatně slyším a nemohu chodit, ale přesto se zajímám, co se kolem mě děje. Sleduji televizi a hodně čtu," řekla vitální seniorka, o kterou se stará její dcera Jitka Stejskalová.

Nelehký životní úděl

„Maminka se snaží pořád udržovat rozhled. Čte knihy i noviny, ale věk už se podepsal, takže se o ní starám. Neměla vůbec lehký život. Přišla o nejmladšího syna a brzy ji zemřel i manžel. Přesto si zachovala velký optimismus a obrovskou dobrotu a lásku k lidem," rozvykládala se dcera oslavenkyně Jitka Stejskalová.

Božena Stužková se vyučila jako kadeřnice, ale za svůj život vystřídala hned několik zaměstnání.

„S manželem jsme měli řeznictví, takže jsem pracovala tam. Nejraději k nám chodily děti, protože jsem je vždycky obdarovala nějakou dobrotou," zavzpomínala seniorka.

Nejradši má zelí

Právě dobré jídlo označuje Božena Stužková za svůj recept na dlouhověkost.

„Dcera si mě rozmazluje, takže vaří samá výborná jídla. S najezeným žaludkem se přeci žije nejlépe. Já si nejvíce pochutnám na zelí," usmála se oslavenkyně a dodala, že se nenechá odradit ani chybějícími zuby.

Přál i starosta

Mezi prvními gratulanty nechyběl starosta Hrubčic Milan Mlateček.

„Paní Stužková je první stoletá občanka naší obce. V kronice jsem našel, že ve dvacátých letech minulého století tady už někdo takové jubileum slavil, ale to už je opravdu dávno," uvedl starosta s tím, že oslavenkyni přeje mnoho zdraví a elánu do dalších let.