„Doufám, že se jednou začnu věnovat oboru blízkému tomu, který jsem vystudovala," říká mladá cestovatelka. Kromě cestování ji ale baví také tanec zumba (Tanec, který původně vymyslel kolumbijský fitness trenér Alberto Perez pozn. red.) a focení. Je členkou Spolku prostějovských fotografů, a ze svých cest tak pořizuje i krásné snímky.

Na počátku roku například navštívila kolébku zumby, jihoamerickou Kolumbii. close Na jednom z nalezišť hrobek v Tierradentro zoom_in

Kokain i neposkrněná příroda

Cestovatelka Katka výborně ovládá španělštinu, takže pro ni nebyl problém se podívat do míst, kam se jen tak běžný turista nedostane. A tak putovala cestou necestou slunnou Kolumbií, kterou v 80. letech nechvalně proslavil drogový boss Pablo Escobar. Za Pabla Escobara byla Kolumbie zemí kokainu. Dodnes sice není radno chodit do slumů (chudinských čtvrtí, pozn. red.), ale sama cestovatelka zemi považuje za pro turisty příznivou. Kokainovou velmoc v současnosti předběhlo Peru a Kolumbie láká turisty svou neposkvrněnou přírodou.

Kateřinu Francovou napadlo navštívit Kolumbii i díky tomu, že ji zaujaly knihy spisovatele kolumbijského původu Gabriela García Márquéze, který ve svých dílech dokonale popisuje tamější scenérie.

Ovoce tam prostě chutná líp

Kateřina odstartovala svou cestu v Medellínu.

„V Medellínu bylo příjemných pětadvacet stupňů a všude na tržištích prodávali čerstvé ovoce na osvěžení, jehož chuť se s našim ovocem nedala vůbec porovnat," vzpomínala na návštěvu kdysi jednoho z nejnebezpeč­nějších měst. Poté pokračovala její cesta do Guatapé, kde zdolala monolit El Peňol či prozkoumala přírodní rezervaci Rio Claro, ráj raftařů, kde se podél řeky nacházejí různé krasové jevy. close Ztracené město zoom_in

Na prohlídce kávové finky

Se salsou a obchodováním s kávou se mladá cestovatelka seznámila ve městě Manizales a ozkoušela přírodní termální lázeň v Santa Rosa de Cabal. V Salentu Kateřina podrobně prozkoumala, díky ochotnému osmdesátiletému staříkovi, sběr a sušení kávových zrn. Rodilý Kolumbijec ji totiž společně s dalšími zájemci provedl kávovou finkou (rančem pozn. red.).

Za nejkontroverznější město pak mladá cestovatelka považuje Cali. Kromě toho, že zde zdolala horu s pětisetmetrovým převýšením. Byla upozorněna, aby si dávala pozor na obyvatele zdejších slumů, kteří rádi přepadávají turisty.

„Šla jsem sama, akorát po nějakém čase se ke mně přidali dva pánové, s tím, že mi budou raději dělat doprovod. Nejdříve jsem se měla na pozoru, ale když z nich vylezlo, že pracují ve výrobně cukrové třtiny, strach ze mě opadl," prozradila odvážná Katka Francová.

V Cali ale mimo jiné poznala pravé rytmy salsy, továrnu na hostie a prošla si archeologická mu­zea.

Indiánské etnikum Guambiano poznala ve městě Silvia a dostala se i k proslulému nalezišti hrobek kultury, které je zahaleno tajemstvím, Tierradentro, kam dojíždí autobus jen jedenkrát za den.

Viděla i 800 metrů vysoký vodopád

Nejdelší řeka Kolumbie, Magdalena, která má 1 540 kilometrů či osm set metrový vodopád, to vše cestovatelka viděla. Kolumbie je ale také významným nalezištěm smaragdů.

„Neodolala jsem a jedny malé náušnice jsem si koupila v jednom z obchodních center v Bogotě, hlavním městě Kolumbie, kde se mimo jiné nachází dům Simóna Bolívara, představitele boje za nezávislost Španělska. Než se Kateřina dostala na překrásné pláže Playa Blanca navštívila i město Barichara, kde jsou pochoutkou spražení mravenci, neudržované karibské město Santa Marta, pohoří Ciudad Perdida, letovisko Bahía Concha, či perlu Kolumbie Cartagenu, kde si dala bahenní koupel v jezírku kráteru sopky.

Tento týden cestovatelku čeká další cesta. Tentokrát navštíví Střední Ameriku, kde se během dvouměsíčního pobytu podívá do Mexika, Belize, Nicaraguy a Guatemaly a nevynechá ani Mayskou riviéru.

Kateřina Francová také svými články z cest přispívá na cestovatelský server Hedvábná stezka (http://www.hedvabnastezka.cz/).