„Cesty, které loni kraj opravil, jsou rozpraskané, krajnice rozjeté.Chceme co nejdříve vyvolat jednání, aby je stavební firma dala ještě v záruce do pořádku,“ vylíčil situaci v Horním Štěpánově starosta Vladimír Svoboda. Nejhorší je ale podle něj stav hlavní silnice přes obec. „Tam je to nejtragičtější. Máme už léta slíbenou opravu, ale peníze na ni jsou zřejmě v nedohlednu,“ myslí si starosta.

Kdy začnou silničáři s opravami škod po zimě, to netuší. Cestáři říkají, že nejdříve koncem příštího týdne.

„Všechno závisí na počasí. K dodržení správných technologických postupů potřebujeme, aby teplota opravované silnice byla stabilně nad bodem mrazu,“ vysvětlila vedoucí Střediska údržby Jih Správy silnic Olomouckého kraje Jarmila Skopalová.

Nejdříve silnice první třídy, pak až ostatní

Silnice v malých obcích, které jsou dlouhodobě v nejhorším stavu, se však opravy hned tak nedočkají. Jediným kriteriem pro zařazení do harmonogramu prací je totiž dopravní důležitost. Nejprve se tedy cestáři objeví na silnicích první třídy a méně důležité“ trojky“ přijdou na řadu teprve na závěr.

KDE JSOU PODLE VÁS NA PROSTĚJOVSKU SILNICI V NEJHORŠÍM STAVU? PŘISPĚJTE DO DISKUSE POD ČLÁNKEM

Někde na muže v oranžových kombinézách nečekají a řeší situaci svépomocí. „U nás máme všechny cesty obecní, tak se musíme postarat sami. Už jme nakoupili materiál. Firmu bychom z obecních prostředků nezaplatili,“ vysvětlil starosta Obědkovic František Chlud.

Pokud jde o investice do oprav mimo běžnou údržbu je na kraji rozhodnuto. V pokladně je letos pro Prostějovsko částka něco přes osmdesát milionů korun. Z toho však téměř padesát milionů spolknou dvě velké akce. První z nich je stavba kruhového objezdu na Petrském náměstí v Prostějově, která začala tento týden a skončí za půl roku. Kraj na ni počítá s téměř čtyřiadvaceti miliony korun. Za šestadvacet milionů pak krajští radní plánují postavit první etapu průtahu Čelechovicemi.

„Stavba by měla začít letos v září a termín dokončení má v příštím roce,“ uvedl Petr Dlabal, vedoucí oddělení přípravy a realizace investic olomouckého krajského úřadu. Na dalších stavbách by dělníci měli začít pracovat od května do září.

30 milionů na opravy v obcíchOprava svodidel na R46

O zbylých třicet milionů korun se musí podělit oprava mostu v Plumlově, průtahy přes Dětkovice a Skřípov, oprava křižovatky na Obědkovice a část nové silnice v Pivíně.

Právě v Pivíně mají problémy se silnicí už dlouhodobě. „Původní dlážděná cesta je z roku 1932, takže už dávno neodpovídá žádným normám. Je to hodně dobrá zpráva, že jsme dostali peníze alespoň na tuhle první část a doufáme, že se v krátké době podaří protáhnout novou silnici přes celou obec,“ konstatoval starosta Pivína Jan Vrána. Po novém úseku, v místě zvaném Na Vyšehradě, se Pivínští projedou už letos před Vánocemi.

Na dálnici se opravují svodidla

Na dálnici už s opravami začali. Nelepí tu však díry ve vozovce. „Teď po zimě opravujeme svodidla poškozená kvůli dopravním nehodám. Těchto míst je asi dvanáct, postupně se jim budeme věnovat. Kromě těchto drobností neplánujeme žádnou větší uzavírku minimálně do května,“ prohlásil Tomáš Chytil, vedoucí střediska v Ivanovicích na Hané.