K jarnímu úhynu ryb dochází pravidelně každý rok. Letos je však výskyt zapáchajících mrtvol kaprů na hladině rybníka podstatně vyšší.
„Ryby jsou vysílené. Celou zimu plavaly a neodpočinuly si. Stejná situace byla ve všech chovných rybnících. Ve městě ale úhyn ryb stále ještě pokračuje,“ uvedl hospodář Moravského rybářského svazu Pavel Kosek.

Rybám škodí výkyvy teplot

Ze dvou tisícovek dvouletých kaprů vysazených na podzim nepřežilo podle prostějovských rybářů nápor jarních virémií na dvě stě kusů. Uhynulo také již několik červených kaprů, které rybáři vrátili po výlovu zpět do rybníka, aby se z nich mohli těšit lidé, krmící kachny a labutě.
„Rybám škodí neustálé výkyvy teplot. Přes den slunce vodu prohřeje a přes noc se opět ochladí. Oslabené kusy pak mají malou šanci přežít,“ poznamenal Kosek.

Mrtvé ryby sbírají rybáři pravidelně každý den dopoledne, někdy i v podvečer, až vítr nažene uhynulé kapry do jednoho místa.
„Vítr většinou nafouká chcíplé ryby do rohu rybníka u autobusové zastávky. Čekání na autobus je pak utrpením, protože zápach z rozkládajících se těl je příšerný,“ postěžovala si Alena Černá.

Ačkoliv je jarní virémie specifickým onemocněním ryb a lidem by neměla uškodit, opatrnost je podle veterinářů na místě.
„Rozhodně není vhodné vodu, ve které plavou zbytky rozkládajících se ryb, nabírat do rukou, natož se v ní koupat. Při rozpadu tkáně mrtvých ryb se uvolňují látky, které mohou vyvolat například alergické reakce,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Zdeněk Králík.